Pire krompir s korenčkom
Pire krompir s korenčkom je okusna priloga ali pa kar samostojen obrok. Je barvno privlačen in že s svojim izgledom pozitivno deluje, še posebej na otroke in starejše, čeprav je primeren za vse generacije. Krompir je nasiten, zelo zdrav, vsebuje veliko vode, škroba, železa, kalija, fosforja, bakra, vitamina B6 in C in je lahko dostopno živilo, ki je redno na jedilniku v vsakem gospodinjstvu. Domovina krompirja je Južna Amerika in je prispel v Evropo v času Krištofa Kolumba, v Sloveniji pa se je najbolj razširil v času Marije Terezije. Tokrat v obliki pire krompirja s korenčkom.
Pripomočki za pripravo pire krompirja s korenčkom:
- palični mešalnik
Sestavine za pripravo pire krompirja s korenčkom
Za štiri osebe:
- 500 g krompirja
- 250 g rdečega korenja
- 50 g masla
- 150 ml mleka
- 1/2 žličke mletega popra
- 1/2 žličke mletega muškatnega oreščka
- sol po okusu
Priprava pire krompirja s korenčkom
Izbrani krompir naj bo približno enake debeline, da bodo krompirji kuhani ob istem času, pred kuhanjem ga dobro operemo, in ga, neolupljenega kuhamo v toliko vode, da voda sega 2-3 cm nad krompir. Kuhamo ga na zmernem ognju približno 30 minut, če voda povre, dodamo vročo vodo, da ne prekinemo vretja. Čas kuhanja je odvisen tudi od vrste in debeline krompirja, ali je krompir kuhan poizkusimo z vilicami ali koničastim nožem. Med kuhanjem moramo paziti, da se gomolji krompirja ne razkuhajo. Kuhan krompir lahko splaknemo pod mrzlo vodo, da ga lahko hitreje in lažje olupimo.
Če bomo krompir kuhali v olupku, bomo ohranili vsaj tretjino mineralov ali vitaminov.
Rdeče korenje dobro operemo in ostrgamo, odrežemo koreninski in zeleni del in ga damo kuhati v lonec, dolijemo toliko vode, da je korenje prekrito z vodo 2 do 3 cm visoko. Korenje kuhamo približno 15 minut, čas pa je odvisen tudi od vrste in debeline korenja, ali je korenje kuhano, preizkusimo z vilicami ali koničastim nožem.
V lonec damo kuhan olupljen krompir, korenje, maslo, mleko, poper, muškatni orešček in sol. S paličnim mešalnikom ali pa ročno s tlačilko za pire krompir vse skupaj pretlačimo ali sesekljamo, da dobimo gladko krompirjevo maso z lahko oranžno barvo.
Gostoto pire krompirja lahko uravnavamo z količino mleka, masla ali vode, mora pa biti toliko gost, da se ne razleze po krožniku.
Iz krompirja lahko pripravimo čudovite samostojne obroke ali pa priloge k vsem vrstam mesa. Lučka Glaser
Nekaj nasvetov za pripravo krompirja v kulinariki:
- Krompirjev pire z muškatnim oreščkom.
- Pire krompir z rdečo peso.
- Pire krompir z rumeno kolerabo.
- Okusen matevž zabeljen z ocvirki.
- Zapečen krompirjev pire z jajci.
- Slan krompir v kosih za začetnike.
- Beli žganci s krompirjem.
- Krompir v solati z drobnjakom.
- Sladek krompir kot prigrizek.
- Gratiniran vijolični krompir.
- Pražen krompir z ocvirki in papriko.
- Krompirjevi polpeti.
- Pražen krompir.
- Krompirjev pire z muškatnim oreščkom.
- Krompirjeva solata.
- Brstični ohrovt s slanino in krompirjem.
- Zelenjavna priloga iz repe in krompirja.
- Pečen puran s krompirjem v pečici.
- Pečene hrenovke z grahom in krompirjem.