Goveja kostna juha
Odlična topla predjed, ki nam zagotovi minerale, vitamine in tudi potrebno količino zaužite tekočine, povrhu vsega pa je tudi nizkokalorična.
Govejo kostno juho lahko uporabimo samostojno z različnimi zakuhami ali pa jo uporabimo za zalivanje in obogatitev enolončnic, omak … Ohlajeno lahko shranimo v hladilnik, kjer ostane okusna še do 3 dni, če pa jo skuhamo na zalogo, jo je najbolje po porcihak zamrzniti v posodah primernih za zamrzovanje. Zamrznjena juha ne izgubi na okusu in kvaliteti.
Goveja kostna juha – pripomočki
- ni posebnih pripomočkov
Goveja kostna juha – sestavine
Za 4,5 litrov juhe:
- 1 kg govejih kosti
- 4,5 l vode
- 150 g korenja
- 65 g pora
- 50 g gomolj zelene
- 7 g zelenega dela zelene
- 40 g peteršiljeve korenine
- 5 g listov peteršilja
- 5 g stebla in listov luštreka
- 1 lovorjev list
- 25 g gomolja kolerabe
- 7 g zelenega dela pastinaka
- 70 g krompirja
- 70 g čebule
- 1 strok česna
- 1 g suhega majarona
- 10 ml sončničnega olja
- morska sol po okusu
- poper po želji
Goveja kostna juha – postopek
Za okusno govejo kostno juho so zelo pomembne kvalitetne kosti, ki naj bodo sveže in so lahko mešane: mozgove, sklepne, krhke …, pomembna pa je tudi zelenjava, ki jo dodajamo pred kuhanjem juhe.
Najprej očistimo in operemo vso pripravljeno zelenjavo, ki jo bomo v naslednjih korakih potrebovali za okusno govejo kostno juho.
V lonec naložimo goveje kosti in zalijemo s hladno vodo.
Gomolje korenja, kolerabe, zelene, peteršilja in čebule prerežemo na polovico in popečemo v ponvi na olju, da se zelenjava rahlo zapeče in s tem izvabimo boljše okuse popečene zelenjave.
Nato pripravljeno zelenjavo, pa tudi lovor in majaron dodamo v vodo poleg govejih kosti, nato lonec pristavimo na štedilnik in pazimo, da ko voda zavre, zmanjšamo temperaturo, da juha čisto počasi vre, toliko, da se tekočina komaj premika. Krompir dobro operemo in ga z olupkom vred prerežemo na pol in dodamo v lonec k juhi, krompir vpliva na juho tako, da ta ostane čista, bistra.
Lonec z juho naj bo med kuhanjem pokrit, da minerali in okusi ne izhlapijo iz lonca, tako tudi porabimo manj energije in v prostor ne spustimo toliko vlage.
Dlje ko se kuha juha, boljša je, če se nam mudi, je juha dobra že po 2 urah, če pa želimo odlično juho, naj počasi pokrita vre 6 do 8 ur.
Juho solimo 30 minut pred koncem kuhanja, da minerali od soli ostanejo v juhi, preizkusimo slanost in jo po potrebi še dosolimo.
Ko je goveja kostna juha kuhana, jo čez gosto cedilo precedimo in postavimo na hladno, da se ohladi, ohlajeno juho shranimo v hladilnik in jo po potrebi odvzamemo od skupne količine za zakuho ali dolivanjem enolončnicam, omakam, rižotam …
Jaz vzaradi dolgega časa kuhanja in vsestranske uporabe, vedno skuham večjo količino juhe, ki jo v potrebnih količinah zamrznem in jo imam tako v zamrzovalniku, pripravljeno, da jo po potrebi uporabim. Za zamrzovanje najraje uporabim posodice od skute ali pa ostalo plastično posodo, ki je primerna za živila in za zamrzovanje.
Kuhano zelenjavo lahko pojemo samostojno ob juhi, lahko jo dodamo narezano v juho, kosti pa v vsaki družini, kdo z veseljem obere.
Goveja kostna juha vsebuje naraven kolagen za zdrave kosti. Lučka Glaser
Pripravila sem vam nekaj idej, kaj zakuhati v govejo kostno juho.
- Domači jajčni rezanci.
- Domači bleki, krpice ali flikce.
- Pirine palačinke v goveji juhi.
- Močnik za zakuho.
- Rahli zdrobovi žličniki.
- Slastni skutini štruklji na juhi.
- Slastni vodni žličniki z drobtinami.