Najboljša orehova potica, po kateri ne peče zgaga
Orehova potica, ki si jo lahko privoščimo brez strahu, da bi nas po njej pekla zgaga, kar je še posebej pomembno za starejše in otroke, ki imajo občutljivejše želodce. Trik je v pripravi orehov, pa si kar poglejmo recepturo.
Orehova potica – pripomočki
- pekač velikost 12 x 32 cm in še en manjši pekač
Orehova potica – sestavine
Za testo:
- 500 g pšenične moke tip 500
- 7 g suhega kvasa
- 50 g masla
- 3 rumenjaki
- 50 g sladkorja
- 250 ml mleka
- 1 vaniljev sladkor
- 10 g morske soli
- 30 ml ruma
- pomarančna lupinica
Za nadev:
- 500 g orehov
- 50 g maslenih piškotov
- 120 ml mleka
- 100 g sladkorja
- 50 g masla
- 50 ml ruma
- 3 beljaki za sneg
- 1 vrečka vaniljevega sladkor
- 20 g mlete prave kave
- cimet po okusu
- pomarančna lupinica
- 5 g morske sol
Iz sestavin bomo dobili okoli 1,5 kg potice.
Orehova potica – postopek
Najprej pripravimo orehe, da po njih ne bo pekla zgaga. Ker je postopek priprave daljši, s pripravo orehov začnemo že dan prej, v kolikor orehov nimamo že na zalogi.
Najprej orehe preberemo in odstranimo smeti, nato segrejemo vodo do vretja in orehe poparimo, posodo z orehi pokrijemo in pustimo na sobni temperaturi 12 -14 ur, potem orehom odlijemo tekočino, jih dobro speremo pod tekočo vodo in damo na cedilo, da se voda odteče.Odcejene orehe damo na pladenj oziroma pekač in potisnemo v pečico na 70 °C za okoli 3 ure, da se orehi osušijo, nato jih lahko zmeljemo. Navodila za pripravo orehov najdete tudi tukaj.
Ko so orehi pripravljeni, se lotimo testa; v skodelici segrejemo (do največ 35 °C) mleko, rum in maslo. V skledo najprej odtehtamo moko, kateri primešamo preostale suhe sestavine, nato dolijemo mleko z maslom in dodamo rumenjake.Vse sestavine ročno ali strojno umešamo v testo. Testo pustimo vzhajati na sobni temperaturi, da se podvoji, to je okoli 1 ure.Medtem, ko testo vzhaja, iz orehov, ki smo jih predhodno pripravili, naredimo orehov nadev. Orehe najprej drobno zmeljemo, enako storimo tudi s piškoti.V lončku segrejemo mleko in maslo, da se maslo stopi. V skledo z orehi dodamo vse suhe sestavine, dodamo še mleko z maslom in vse sestavine dobro premešamo, nato trdno stepemo sneg iz beljakov, ki ga na rahlo vmešamo v zmes.
Vzhajano testo položimo na delovno površino, ki smo jo potresli z moko, in testo pravokotno razvaljamo na debelino 3 milimetre. Orehov nadev z žlico naložimo po testu, na delu, kjer bomo končali zavijanje testa, pustimo 10 cm nenamazanega, da se bo potica lepo zaprla. Orehov nadev enakomerno namažemo po testu.Nato testo po dolgem zavijamo proti delu, ki ni namazan tako, da testo spodvijemo in na začetku malo potegnemo, na koncu pa zavijamo bolj rahlo, da testo med peko ne bo pokalo. Ko je svaljek za orehovo potico narejen, pomerimo pekač in odrežemo svaljek na obeh straneh, da ustreza pekaču, potico preložimo na peki papir v pekač in pustimo vzhajati okoli 30 minut.
Končne dele damo v drug pekač, ki smo ga tudi obložili s papirjem za peko tako, da je del, ki je manj namazan spodaj in tudi pustimo vzhajati.
Orehovo potico večkrat prebodemo z okroglim ročajem kuhalnice, da skozi luknjice med peko para lahko hlapi iz potice.
Potico damo v ogreto pečico, najbolje na srednje vodilo na 200 °C in pečemo 1 uro, med peko bodimo pozorni, ker ne pečejo vse pečice enako, če opazimo, da vrhnja stran postaja preveč zapečena, jo pokrijemo s papirjem za peko ali pa na vrhnje vodilo postavimo pekač iz pečice.Pečeno orehovo potico previdno vzamemo iz pečice in pekača, damo jo hladiti na rešetko iz pečice, da se ohladi, nato jo po potrebi narežemo in dober tek.
Če smo spekli preveč potice, jo lahko narežemo na koščke shranimo v pvc vrečke in jo zamrznemo, preden jo postrežemo, jo odtajamo na sobni temperaturi, tako ostane sveža, lahko jo ponudimo ob kavici, kompotu, soku ali čaju …
Sedaj, ko imam ta recept za orehovo potico, jo večkrat spečem. Lučka Glaser
Pripravila sem vam ideje, kaj lahko ponudimo zraven orehove potice:
- Jabolčni kompot.
- Kompot iz suhega sadja.
- Gosti sok iz vinogradniških breskev.
- Marelični gosti sok.
- Breskov sok za ozimnico..
- Pasterizacija češnjevega kompota za ozimnico.
- Kutinov kompot za ozimnico.
- Domač malinovec.
- Sok iz rdečega ribeza s stevijo.
- Ingverjev napitek.