Koruzni kruh
Koruzni kruh je rahlo sladek, z okusom in vonjem po koruzi in tudi barva kruha je rumena. Po tem receptu je koruzni kruh rahel in ga lahko namažemo s poljubnim namazom, ponudimo ga k enolončnicam ali pa naredimo okusen sendvič.
Koruzna moka ne vsebuje glutena, zato jo za peko kruha priporočljivo, da jo mešamo s pšenično ali pirino moko.
Pripomočki za pripravo koruznega kruha:
- skleda
- sito za moko
- metlica za stepanje
- tehtnica
- kozica za segrevanje tekočin
- posodica za merjenje tekočine
- kuhalnica
- litoželezen lonec s pokrovko, mere 37 x 18,5 x 23 (Š x V x G), 4000 ml – uporabimo lahko tudi drugo vrsto lonca s pokrovko, ki je primeren za pečico
- podstavek za ohlajanje kruha
- pečica
- nož
- silikonski čopič
- prt
- vrečke za shranjevanje živil, po potrebi
Sestavine za pripravo koruznega kruha:
Sestavine za 2200 g koruznega kruha:
- 1000 g bele pšenične moke tip 500
- 300 g koruzne moke
- 7 g suhi pekovski kvas
- 25 g soli
- 20 g sladkorja
- 4 žlice ekstra deviškega olivnega olja
- 700 ml vode
- 200 ml mleka
- 1 žlica ekstra deviškega olivnega olja za naoljit litoželezen lonec
- 1 žlica bele pšenične moke tip 500 za posip kruha
Postopek za pripravo koruznega kruha:
Nasvet:
V hladnejših dneh vam priporočam, da so vse sestavine in litoželezen lonec ogreti na sobno temperaturo, ker testo iz tople moke lepše in hitreje vzhaja. S sitom za moko moko presejemo, da se prezrači, grudice moke se razpustijo. S tako pripravljeno moko se kruh lepše naredi in zaradi kisika, ki je med moko, testo lepše vzhaja.
V skledo najprej presejemo pšenično in koruzno moko, potem dodamo sol, sladkor in suhi pekovski kvas, vse sestavine premešamo in naredimo v sredino vdolbino za tekočino. Vodo, mleko in olje odmerimo v kozico in segrejemo na 30 °C, tako pripravljeno tekočino zlijemo v vdolbino v moki. Z metlico za mešanje pričnemo počasi vmešavati moko v tekočino, dokler se tekočina ne vmeša.
Ko postane testo bolj gosto, pričnemo mešati s kuhalnico, da se moka lepo vmeša v testo, da v skledi ni več grudic moke, potem testo pokrijemo s prtom in pustimo vzhajati na sobni temperaturi, da se volumen testa za enkrat poveča, to je okoli ene ure. Potem ga s kuhalnico ponovno premešamo in
in preložimo v litoželezen lonec, ki smo ga namazali z oljem. Testo ponovno pustimo vzhajati eno uro v litoželeznem loncu, potem ga na vrhu zarežemo približno za 1 cm globoko in po vrhu potresemo z žlico pšenične moke, zareze naredimo prosto po svoji želji, saj so namenjeni za lepši izgled pečenega kruha in da nam kruh ne razpoka.
Litoželezen lonec pokrijemo in damo koruzni kruh v predhodno ogreto pečico na 240 °C za 30 minut, potem temperaturo znižamo na 200 °C, lonec odkrijemo in pustimo še 30 minut, da se skorjica kruha zlatorjavo zapeče.
Pečen koruzni kruh vzamemo iz pečice in ga takoj obrnemo na podstavek iz mrežice, da se iz vseh strani enakomerno ohlaja.
Hladen koruzni kruh shranjujemo zavitega v prt v hladnejšem prostoru. Če smo spekli kruha za več dni skupaj, je najbolje, da kruh razdelimo na večje kose, kolikor ga potrebujemo za en dan. Razrezane kose kruha shranimo v vrečke za shranjevanje živil in zamrznemo v zamrzovalniku.
Koruzni kruh lahko ponudimo ob enolončnicah, omakah ali pa ob namazih. Lučka Glaser
Ideje, kdaj lahko ponudimo koruzni kruh:
- Gobova pašteta.
- Najboljša enolončnica iz ohrovta.
- Manj kalorična enolončnica z jurčki.
- Najboljša Lojzijeva enolončnica.
- Tradicionalni segedin ali golaž s kislim zeljem.
- Slastna trojka v enolončnici.
- Okusne polnjene paprike.
- Slastna bujta repa.
- Koleraba v enolončnici.
- Kmečko kislo zelje.
- Mesna čorba za vsak dan.
- Pasulj s kranjsko klobaso in suhim mesom.