Kmečko kislo zelje
Kislo zelje je okusno, nas izvrstno nasiti in nam podari moč, pripravimo ga lahko na številne načine: kot segedin ali golaž s kislim zeljem , kot praženo zelje , v joti, … In seveda tudi odlično kmečko zelje, ki nam ga je mama pozimi kuhala.
Zelje vsebuje na 100 g samo 22 kalorij, zato je primeren za vse, ki želijo zmanjšati svojo telesno težo obenem pa nočejo stradati. Kdor ne uživa mesne hrane, naj zelje namesto z mastjo zabeli s poljubnim oljem.
Kmečko kislo zelje – pripomočki
- ni posebnih pripomočkov
Kmečko kislo zelje – sestavine
Za 4 osebe:
- 700 g kislega zelja
- 500 g krompirja
- 200 g kuhanega fižola
- 3 stroki česna
- 2 lovorjeva lista
- sol
- poper
- voda po potrebi
Za prežganje:
- 1 – 2 žlici masti z ocvirki
- 1 – 2 žlici moke
- 1 kavno žličko mlete rdeče paprike
Kmečko kislo zelje – priprava
Kislo zelje poskusimo, če je prekislo, ga operemo in damo v lonec, zalijemo z manjšo količino vode (samo toliko, da je prekrit), pokrijemo s pokrovko in pristavimo na štedilnik. Ko zavre, nastavimo temperaturo, da počasi vre. Krompir olupimo, narežemo na kocke in ga operemo, zalijemo z vodo in pristavimo na štedilnik. Ko je krompir kuhan, mu odlijemo vodo, vendar jo spravimo za zalivanje zelja. Krompir pretlačimo s tlačilko in mu dodamo kuhano kislo zelje s tekočino vred. V tem času, ko smo pripravljali krompir in ga kuhali se je skuhalo tudi zelje.
Ko imamo v loncu zelje in krompir, dodamo narezan česen, lovorjev list, popramo in dobro premešamo. Pristavimo na štedilnik, da ponovno zavre.
V kozico damo mast z ocvirki, segrejemo, da se mast stopi, potem pa damo moko, ko se prepraži tudi moka dodamo še rdečo papriko, ki jo hitro premešamo, da zadiši, se razpusti in zalijemo z vodo od krompirja – prilijemo približno od 150 ml do 200 ml, če ste krompir kuhali v res malo vode (toliko, da je bil le pokrit, boste porabili vso vodo).
Prežganje mešamo, da se vse grudice razpustijo in počakamo, da zavre, potem pa prežganje zlijemo v posodo k zelju s krompirjem, dodamo kuhan fižol premešamo in pustimo, da vre še 10 minut. Nazadnje preizkusimo koliko je slano in solimo po svojem okusu.
Zraven pa lahko ponudimo: ajdov kruh, polnozrnat kruh z ovsenimi kosmiči, hitro pripravljen kruh. Za naše sladkosnede in otroke pa rahle palačinke s poljubnim namazom.
Veliko zdravih enolončnic vam želim, Lučka Glaser.