Rdeča leča s fileji skuše
Zelo okusen hladen obrok, ki ga ob kosu kruha lahko postrežemo povsem samostojno. Še posebej se prileže v toplejših, poletnih mesecih, ko so solate bolj pogosto na jedilniku, seveda pa tekne tudi v drugih letnih časih.
Léča po hranilni vrednosti ne zaostaja za fižolom in grahom. Ima nekaj manj celuloze, ter nekaj več železa in mineralov. Obstaja veliko vrst leče, ki so lahko rumene, zelene, rjave, rdeče in temno sive do črne barve, za njihovo pripravo preberimo navodila, ki so navedena na embalaži.
Rdeča leča s fileji skuše – pripomočki
- ni posebnih pripomočkov
Rdeča leča s fileji skuše – sestavine
Za 2 osebi:
- 200 g rdeče leče
- 100 g krompirja
- 100 g šalotke ali čebule, lahko tudi 210 ml šalotke vložene v kisu
- 30 ml ekstra deviškega olivnega olja
- 3 jajca
- 90 g fileja skuše
- 2 lista rdečega radiča
- 2 lista kitajskega zelja
- vejice peteršilja
- morska sol po okusu
- sok limone po okusu
- poper po želji
Rdeča leča s fileji skuše – postopek
Rdečo lečo splaknemo pod tekočo hladno vodo in jo stresemo v lonec, dolijemo toliko vode, da za eno tretjino prekrije lečo, saj se med kuhanjem leča napne in naraste. Rdečo lečo kuhamo 15 – 20 minut, oziroma po navodilih z embalaže, saj imajo različne leče različni čas kuhanja. Kuhano lečo stresemo na cedilo, da voda odteče in se leča počasi ohladi.
Skuhamo tudi krompir, kuhamo celega, neolupljenega, kuhamo ga 15-20 minut oziroma tako dolgo, da je krompir mehak, saj je čas kuhanja odvisen tudi od velikosti krompirja. Kuhan krompir olupimo in pustimo, da se ohladi. Ohlajenega narežemo na manjše koščke.
Tudi jajca skuhamo, kuhamo jih 10-12 minut, ohlajena olupimo in na drobno narežemo. Pripravimo si tudi šalotko, če imamo svežo jo drobno narežemo, lahko pa uporabimo tudi vloženo, katero vzamemo iz kisa. Vložene fileje skuše pa pokapljamo s sokom limone.
V skledo začnemo nalagati vse sestavine, ki smo jih pripravili, začnemo z lečo, dodamo šalotko, krompir, jajca, olivno olje in sol, nato vse skupaj z vilicami narahlo premešamo. Pri dodajanju začimb moramo biti previdni, saj so skuše in šalotka (če uporabljamo vloženo) že slane, lahko pa uporabimo tudi kis od vložene šalotke in olivno olje iz pločevinke skuš. Premešano maso dodajamo na liste radiča, ki delujejo kot čolniček napolnjen z sestavinami, ki smo jih pripravili.Napolnjenim solatnim čolničkom dodamo še koščke skuše in potresemo z na drobnim narezanim peteršiljem.
Solatni krožnik z lečo je zanimiv in nas spomni na pozabljene stročnice, ki so bile bile nekoč pogoste na jedilniku. Lučka Glaser
Koščki domačega kruha pa obrok popestrijo
- Kvas za vedno (droži) in pirin polnozrnat kruh.
- Bel kruh z drožmi.
- Polnozrnat kruh z dodano moko leskovih mačic.
- Čemažev polnozrnati kruh.
- Hitro pripravljen polnozrnati kruh iz aparata za peko kruha.
- Rahle bige brez gnetenja.
- Rahle polnozrnate bige brez gnetenja.
- Nočni kruh iz polnozrnate in črne moke.
- Rahel polnozrnati kruh, ki se ne drobi.
- Enostaven recept za beli kruh.