Hruškova marmelada
Hruškova marmelada je okusna marmelada, katere sladkobnost lahko prilagajamo svojemu okusu, pri tem pa marmelada ne izgubi svojega vonja in okusa. Nabranih hrušk ne moremo shranjevati skozi celo leto, zato jih lahko shranjujemo kot različne shranke, čeprav s segrevanjem izgubimo del pomembnih vitaminov. Marmelada po spodnjem receptu je pripravljena z želirnim sredstvom.
Hruškova marmelada – pripomočki
- palični mešalnik
- kozarčki s pokrovčki
Hruškova marmelada – sestavine
Za 5 kozarcev po 210 ml:
- 1000 g očiščenih in olupljenih hrušk junijska lep0tica ali druge vrste hrušk
- 200 g sladkorja
- 30 ml limoninega soka
- 25 g (1 vrečka) želirnega sredstva (npr. Želin)
Hruškova marmelada – postopek
Nabrane hruške dobro operemo, jih razrežemo in odstranimo peclje, semenski del in muho, hruške lahko tudi olupimo, kar pa ni nujno, saj olupki vsebujejo veliko koristnih snovi.
Olupljene in na rezine narezane hruške stresemo v lonec in jih s paličnim mešalnikom sesekljamo, da dobimo gladko gosto maso, ki jo med stalnim mešanjem počasi segrevamo, v lončku zmešamo približno dve žlici sladkorja in 25 g želirnega sredstva in jih med mešanjem stresemo v lonec, nato dodamo še limonin sok in preostanek sladkorja. Ko dodamo sladkor, pustimo med stalnim mešanjem vreti na zmernem ognju še 3 do 5 minut.
Pripravimo si čiste kozarce, ki jih moramo pred polnjenjem segreti, da ne počijo, lahko pa jih polnimo na kovinski podlagi, napolnimo jih 5 mm do roba, nato kozarček zapremo s čistim nepoškodovanim pokrovčkom in zaprti kozarček za nekaj minut obrnemo, nato jih obrnemo nazaj in pokrijemo z kuhinjsko krpo ali brisačo, da se počasi ohladijo, najbolje preko noči.
Ohlajene kozarce opremimo z etiketo s podatkom o vsebini in času shranka, shranke shranimo v temnem neogrevanem prostoru in so uporabni najmanj eno leto.
Tudi, če ni majhnih otrok, je marmelada dobrodošla, saj je zaželena tudi pri starejših. Lučka Glaser
Nekaj nasvetov in idej za pripravo različnih marmelad
- Ribezova marmelada z želirnim sladkorjem s sladilom iz stevie.
- Marmelada iz kivija.
- Jabolčna marmelada z želirnim sladkorjem s sladilom iz stevije.
- Figova marmelada z želirnim sladkorjem s sladilom iz stevie.
- Marelična marmelada.
- Breskova marmelada na hitro.
- Borovničeva marmelada.
- Češnjeva marmelada.
- Malinova marmelada.
- Marmelada iz jagodičevja brez sladkorja (iz pečice).