Koprivna semena – nabiranje in uporaba
Koprive so kot zelo uporabne in zdravilne rastline poznali že včasih, danes pa bi jim lahko rekli lokalno super živilo. Verjetno nam je znano nabiranje kopriv za omako. No, koprive pa nam ponujajo še en del rastline, ki ima veliko zdravilnih učinkovin, je skorajda brez okusa in shranjevanje je zelo preprosto. Gre za koprivna semena.
Ta rastejo na nitkah, ki se spuščajo s stebla koprive in rastejo v obliki tanjših grozdkov oz. mačic. Nabiramo jih pozno poleti in jeseni, ko so semena temno zelene barve. Uporabljamo jih v smutijih, namazih, juhah, lahko pa si jih enostavno kakšno žličko vsujemo na krožnik in jih pojemo poleg katerekoli jedi, sama jih imam najraje poleg umešanih jajc ali toplega sendviča z avokadom.
Pripomočki za nabiranje in shranjevanje koprivnih semen
- škarje, vrtne rokavice in plastična posoda s pokrovom (recimo odpadna embalaža)
- večje cedilo z nekoliko večjimi luknjicami
- kozarčki s pokrovčkom za shranjevanje
Sestavine za nabiranje in shranjevanje koprivnih semen
- poljubna količina semen koprive
Postopek za nabiranje in shranjevanje koprivnih semen
V sončnem dopoldnevu se odpravimo na rob travnika, ki je odmaknjen od ceste in sprehajalnih poti, tako da vemo, da so rastline tam res čim manj onesnažene. Naberemo lahko cele rastline, ki jih zlagamo v košaro, saj so uporabni tudi posušeni listi kopriv.
Enostavneje pa je, če imamo s seboj škarje in plastično posodo in kar na licu mesta naberemo samo koprivna semena. Pomagamo si lahko z vrtnimi rokavicami, da nas koprive ne opečejo. Odrežemo nekaj kopriv in sedemo na rob travnika. S škarjami potem odrežemo posamezno nitko s semeni, posodo pa postavimo tako, da skupki semen padajo kar naravnost vanjo.
Pri nabiranju koprivnih semen smo pozorni, da že takoj odstranimo čim več žuželk in drugih bitij, ki prebivajo na rastlini. Preverimo tudi liste kopriv, saj se včasih na njih že naselijo uši. V tem primeru smo pri nabiranju semen še posebej pozorni ali pa raje izberemo drugo rastlino.
Semena kopriv doma lepo razporedimo po večjem pekaču. Lahko jih pokrijemo s tanko tkanino in nekaj dni pustimo na suhem in dobro zračnem prostoru, da se posušijo. Sušenje pa lahko tudi pospešimo tako, da pekač postavimo v priprto klasično pečico in jo vklopimo na 30-35 °C. Pazimo, da temperatura ni previsoka. Vratca obvezno pustimo priprta. Sušimo jih več ur in sproti preverjamo, kako sušenje napreduje. Koprivna semena so dovolj suha, ko se nam med prsti kar podrobijo in takoj odpadejo z nitke.
Ko so koprivna semena suha, jih za en ščep položimo na večje cedilo z ne premajhnimi luknjicami. Pod cedilo postavimo skledo, v katero se bodo zbirala semena. Z blazinicami prstov nežno krožimo po cedilu, tako da semena odpadejo z nitke. Te zavržemo.
Semena, ki so se zbrala v skledi, še enkrat damo na cedilo in ponovno presejemo, da odstranimo še tiste delce nitk, ki so se izmuznili skozi cedilo.
Posušena koprivna semena zdaj presujemo v steklene kozarčke s pokrovčkom. Nanj napišemo ime rastline in datum. Shranimo jih v temen in suh prostor, kakšen kozarček pa le imejmo bližje, da bo vsakodnevno pri roki.
Recepti za jedi, poleg katerih sama ponavadi jem koprivna semena (najpogosteje za zajtrk ali večerjo). Mogoče vam kakšen predlog pride prav:
- Sataraš s sirom in tofujem.
- Jajčna omleta s sirom in šunko.
- Šparglji z jajci in staranim sirom.
- Umešana jajca s šampinjoni in divjim hmeljem.
- Umešana jajca z lisičkami in sirom.
- Pečeni žepki z zelenjavo in sirom.
- Topli kruhki s smetanovim nadevom.
- Kremni tunin namaz.
- Namaz iz čičerike s tuno in jajcem.
- Sirovi sendviči z jajčnim namazom.