Vrtnarski golaž
Vrtnarski golaž si lahko iz sveže zelenjave pripravimo v vročih polenih mesecih,pa tudi v preostalem letnem času, saj je zelenjava na razpolago skozi celo leto. Sladkoben okus kuhane zelenjave in govejega mesa ublažita paradižnikova mezga in belo vino, ki vrtnarskemu golažu dodata vso svežino okusa in vonja.
Zgodovina golaža je zelo dolga, z zelo različnimi recepti, toda ko ga ponudimo, moramo dodati še prilogo, ne glede na vrsto golaža in ena od prilog je tudi koruzna polenta.
Pripomočki za pripravo vrtnarskega golaža:
- kotliček ali lonec
- pekač iz pečice za ohlajevanje polente (35 x 40) cm (ni obvezno)
Sestavine za pripravo vrtnarskega golaža
Za osem oseb:
- 50 ml sončničnega olja
- 800 g čebule
- 400 g rdečega korenja
- 250 g graha v zrnju
- 400 g rdeče sveže paprike
- 100 g pora
- 4 stroki česna
- 1200 g govejega mesa
- 200 ml belega vina
- 200 ml paradižnikove mezge
- sol po okusu
- 1000 ml vode
Za prilogo:
- 500 ml koruznega zdroba
- 1500 ml vode
- 30 g masla
- sol po okusu
Postopek priprave vrtnarskega golaža
V kotličku ali loncu segrejemo olje in na njem prepražimo na drobno narezano čebulo toliko, da postekleni in po čebuli tudi zadiši.
Prepraženi čebuli dodamo na manjše kocke narezano govejo meso, dobro premešamo in pražimo približno 15 minut, da goveje meso spremeni barvo in se delno zmehča, med praženjem večkrat premešamo.
Ko je goveje meso delno zmehčano, dodamo vso pripravljeno zelenjavo, ki smo jo na drobno narezali, dolijemo vodo, posolimo in kuhamo še približno 2 uri, oziroma toliko časa, da se meso in zelenjava zmehčata.
Tako kuhanemu vrtnarskemu golažu dodamo še paradižnikovo mezgo in vino, pustimo vreti še 5 minut, poizkusimo in po potrebi dosolimo. Vrtnarski golaž je najbolj okusen, če se ga skuha v večji količini, ali pa ga ponudimo naslednji dan, ko se vonji in okusi še bolj prepojijo.
Zraven vrtnarskega golaža lahko ponudimo koruzno polento, ki je hitro kuhana in enostavna za pripravit. Najprej pristavimo dovolj velik lonec z vodo na vroč štedilnik, vodo osolimo in dodamo maslo. Koruzni zdrob stresamo med mešanjem v vrelo slano vodo in kuhamo po navodilu proizvajalca.
Jaz polento najraje skuham že prej in jo stresem na pekač iz štedilnika in jo po njem porazdelim in ko se ohladi s pomočjo modelčkov za izrezovanje piškotov polento narežem na različne oblike. Ali pa jo dam v model iz silikona, ter pustim, da se polenta ohladi, nato pa polento stresem ven na krožnik in jo narežem na kose. Kuhano ter ohlajeno polento lahko hranite tudi 2 dni v hladilniku in jo po želji uporabljate.
Ko je teža zelenjave večja od teže mesa, si pripravimo obrok, ki se mu ne bo mogel upreti še tako izbirčen gurman. Lučka Glaser
Golaž lahko pripravimo iz različnih sestavin in na različne načine:
- Tradicionalni segedin ali golaž s kislim zeljem.
- Sladko zelje z mesom.
- Sočen segedin golaž z govedino.
- Sočen goveji golaž.
- Pivski golaž.
- Goveji vampi v golažu.
- Česnovi peski v golažu.
- Ciganski golaž.
- Golaž iz stročjega fižola.
- Goveji golaž.
Želite zraven vrtnarskega golaža ponuditi drugačno prilogo, pripravila sem vam še nekaj idej:
- Kruhovi cmoki.
- Štrukelj s starim kruhom in skuto.
- Kruhov narastek.
- Koruzno krompirjevi žganci.
- Krompirjev langaš.
- Pire krompir z rumeno kolerabo.
In še najbolj enostavno, kruh:
- Kvas za vedno (droži) in pirin polnozrnat kruh.
- Koruzni kruh.
- Pirin kruh s kislim testom.
- Rahle bige brez gnetenja.
- Rahle bučne kajzerice.