Vinogradniške breskve v čežani
Vinogradniške breskve v čežani si pripravimo takrat, ko nam breskve bogato obrodijo in ker sadeži niso obstojni, saj začnejo hitro gniti, jih shranimo kot čežano.
Posebnost vinogradniških breskev je, da zrastejo iz koščic, ki niso cepljene in so odporne na vse vrste bolezni, ki rade napadajo breskve.
Breskova čežana za ozimnico je shranek, ki ga lahko uporabljamo celo leto kot sestavino za pripravo različnih slaščic ali pa kot del sadnih kup.
Pripomočki za pripravo vinogradniških breskev v čežani
- palični mešalnik
- kozarci za vlaganje
Sestavine za pripravo vinogradniških breskev v čežani
Za 6 kozarcev po 720 ml:
- 3000 g vinogradniških breskev
- 100 g sladkorja
- 10 g mletega cimeta
- 2 g mletih klinčkov
- 10 g citronke
Postopek za pripravo vinogradniških breskev
Pobrane breskve dobro operemo, jih naložimo na cedilo, da voda odteče in se delno posušijo. V loncu segrejemo vodo in ko zavre, vanj stresemo oprane breskve za 2 do 3 minute.
Nato breskve poberemo iz lonca in jih olupimo. Olupljene breskve, ki smo jim odstranili koščice, damo v lonec in jih s paličnim mešalnikom sesekljamo, da dobimo gladko tekočo maso.
Breskovi masi dodamo začimbe in sladkor, dobro premešamo in kuhamo še 10 minut. Kuhano breskovo čežano polnimo v čiste kozarce na kovinski podlagi, da nam kozarci ne počijo, napolnimo 2 do 3 mm do vrha, napolnjene kozarce pa takoj zapremo s čistimi nepoškodovanimi pokrovčki in jih za nekaj minut obrnemo na pokrovček, nato jih pravilno obrnemo in pokrijemo z brisačo ali odejo, da se kozarci počasi ohladijo.
Če kozarcev ne polnimo na kovinski podlagi, je priporočljivo, da jih pred polnjenjem segrejemo.
Ohlajene napolnjene kozarce opremimo z etiketo o vsebini in času shranka in jih shranimo v čistem, temnem, neogrevanem prostoru. Uporabnost tako shranjene čežane je najmanj eno leto.
Vse gospodinje smo lahko ponosne pri samopreskrbi, zato si pripravimo shranke, s katerimi si bomo skrajšali dolge zimske dni. Lučka Glaser
Nekaj nasvetov za pripravo shrankov iz sadja:
- V pečici pasterizirane češplje.
- Jabolčna čežana za ozimnico.
- Breskov sok za ozimnico.
- Kutinov gosti sok.
- Pasterizacija češnjevega kompota za ozimnico.
- Češnjev kompot brez sladkorja.
- Pasterizirana naribana jabolka.
- Kutinov kompot za ozimnico.
- Pasterizirane slive v kompotu.
- Vložene fige.
- Hruškova čežana brez sladkorja.
- Češplje v vinu.