Hruškova čežana brez sladkorja
Hruškova čežana brez sladkorja je omaka, ki jo pripravimo kot shranek, ki si ga pripravimo, ko imamo na razpolago preveliko zrelih hrušk vrste junijska lepotica, ki so sladke in sočne. Čežano pripravimo, ko postajajo hruške že mehke in jih je potrebno shraniti.
Pri pripravi hruškove čežane nam ni potrebno vložiti veliko truda, potrebujemo samo malo dobre volje, in pozimi bomo imeli shranek, ki ga bodo veseli stari in mladi. Hruškova čežana brez sladkorja, ki jo bomo pripravili iz hrušk junijska lepotica, ki zorijo v mesecu juniju in juliju in niso primerne za skladiščenje v kleti, saj zelo hitro dozorijo in postanejo mokaste in manj sočne, so pa zato zelo primerne za pripravo čežane, ki je zelo okusna, še posebno, ko ji dodamo začimbe in seveda rozine, ki dodajo posebno aromo in sladkobnost.
Pripomočki za pripravo hruškove čežane brez sladkorja:
- košara za nabiranje
- posoda za pranje
- cedilo
- lonec
- kuhalnica
- palični mešalnik ali ročno tlačilko
- krožnik
- zaprto cedilo (jajček za kuhanje čaja)
- štedilnik
- lij
- kozarce za vlaganje s pokrovom
- etikete pisalo
- kuhinjsko krpo ali brisačo
Sestavine za pripravo hruškove čežane brez sladkorja
Za tri 750 ml kozarce:
- 2500 g hrušk sorte junijska lepotica
- 1500 ml vode
- 50 g rozin
- 1 cimetova palčka
- 1 žlica klinčkov
- 1 žlička citronske kisline
Postopek za pripravo hruškove čežane brez sladkorja
Nabrane ali kupljene hruške dobro operemo, jih damo na cedilo, da voda odteče in se posušijo. Paziti moramo, da so hruške enakomerne zrele, niso nagnite in, da uporabljamo iste vrste hrušk.
Hruške razrežemo, jim odstranimo peške, peclje in muho in jih stresemo v lonec, dodamo vodo in jih kuhamo približno petnajst do dvajset minut, nato vzamemo palični mešalnik in vse skupaj sesekljamo, da dobimo tekočo grudasto omako, lahko pa uporabimo tudi ročno tlačilko in tako dobimo manj tekočo in bolj grobo omako – čežano.
Dodamo rozine, palčko cimeta, klinčke, ki jih pred tem vstavimo v zaprto čajno cedilo in citronsko kislino. Maso ponovno zavremo v nepokriti posodi in kuhamo še deset minut.
V pripravljene čiste kozarce nalijemo tekočo in še vročo čežano iz hrušk, katero nalijemo do roba kozarca in takoj zapremo, če polnimo v neogrevane kozarce je priporočljivo, da jih polnimo na kovinski podlagi, da med polnjenjem ne počijo. Napolnjene in pokrite kozarce obrnemo za dve do tri minute na pokrovček (na glavo), da se razkuži in kozarec res dobro zatesni.
Napolnjene kozarce postavimo na primeren prostor, jih pokrijemo s kuhinjsko krpo ali brisačo in pustimo, da se ohladijo. Ko so kozarci ohlajeni, jih opremimo z etiketo s podatkom o vsebini in času shranka. Tako opremljene kozarce shranimo v neogrevan temen prostor.
rok uporabe čežane iz hrušk je najmanj eno leto.
Čežana je primerna za vse letne čase, saj z njo si obogatimo vsakodnevne obroke. Lučka Glaser
Zraven čežane se lepo poda:
- Pražen krompir z ocvirki in papriko.
- Krompirjev pire z muškatnim oreščkom.
- Pražen krompir.
- Polenta za vse generacije.
- Slivovi cmoki s krompirjevim testom.
- Češnjevi cmoki iz skutnega testa.