Paradižnikova omaka s pekočimi feferoni
Paradižnikova omaka s pekočimi feferoni je odlična za preliv testenin, riža, svaljkov, mesa, pripravo pic, … lahko pa jo uporabimo tudi za dodajanje k različnim jedem, da dosežemo rahlo pikantnost, vsekakor pa je tako pripravljena omaka za vse, ki obožujejo pikantno, ni pa primerna za otroke.
Zreli paradižniki vsebujejo veliko antioksidantov, pa tudi veliko rudnin (železo, fosfor, magnezij, kalij…) in vitaminov, med njimi tudi vitamina C in E. Feferon je drobna pikantna paprika, ki je kulinarična poslastica za ljubitelje pikantnega okusa in odličen antioksidant z veliko količino C vitamina. Majhni, barvno intenzivni plodovi, so tudi odličen okras v cvetličnih in zeliščnih zasaditvah, zato ni razloga, če obožujete pikantno hrano, da feferonov ne bi zasadili.
Paradižnikova omaka s feferoni – pripomočki
- palični sekljalnik
- 5 kozarčkov po 200 ml ali po želji, z nepoškodovanimi pokrovčki
Paradižnikova omaka s feferoni – sestavine
Za 1 liter omake:
- 1000 g očiščenih paradižnikov
- 100 g čebule
- 30 g sesekljanega ali 15 g suhega česna
- 30 g svežih pekočih feferonov ali količina po okusu
- 15 g morske soli
Paradižnikova omaka s feferoni – priprava
Paradižnike operemo, odstranimo peclje, odrežemo grde dele in trdi del kjer je bil pecelj, ter jih narežemo na četrtine, večje pa tudi na osmine, narezane koščke paradižnika naložimo v dovolj velik lonec, da bomo med kuhanjem lahko mešali.
Feferone operemo, jih prerežemo nato odstranimo pecelj in semena, ker so semena še bolj pekoča, če pa želimo pikantnost povečati, med kuhanjem postopoma dodamo še semena. Feferone narežemo na rezance in dodamo paradižnikom.
Čebulo olupimo in na grobo narežemo, enako česen ter oboje dodam k paradižniku.
Lonec s paradižniki postavimo na štedilnik, na začetku med stalnim mešanjem segrevamo, da zavre, nato dodamo sol in kuhamo še 20 minut, nato s paličnim sekljalnikom še vrele kuhane paradižnike sesekljamo, da postane paradižnikova tekočina brez koščkov in se zgosti, preizkusimo ali smo dovolj osolili omako in ali je dovolj pikantna, da si omako pripravimo po lastnem okusu.
Paradižnikovo omako s pekočimi feferoni ponovno pristavimo na štedilnik, da omaka vre še 10 minut, med občasnim mešanjem.
Paradižnikovo omako s pekočimi feferoni pričnemo še vrelo polniti v čiste steklene kozarce. Napolnimo jih do roba vratu, med polnjenjem imamo kozarčke postavljene na kovinski podlagi, da ne počijo. Kozarčke zapiramo s čistimi, nepoškodovanimi pokrovčki, ko kozarček zapremo s paradižnikovo omako, kozarček postavimo na pokrov in pustimo 3-5 minut, da vroča paradižnikova omaka razkuži tudi pokrovčke.
Vroče napolnjene kozarčke naložimo z razmakom dva do tri centimetre na prostor, kjer jih bomo pokriti z brisačo ali odejico, da se bodo počasi ohlajali, to lahko traja tudi 24 ur, ohlajene kozarčke opremimo z etiketo, na katero napišemo vsebino in čas shranka. Tako pripravljena paradižnikova omaka s pekočimi feferoni, ki je shranjena v temnem neogrevanem prostoru, je uporabna najmanj dve leti.
V domačih shrankih je tudi ujeto poletje, da nam popestrijo mizo v hladnejših mesecih. Lučka Glaser
Nekaj idej, kaj ponuditi zraven paradižnikove omake s pekočimi feferoni
- Domači jajčni rezanci.
- Domači bleki, krpice ali flikce.
- Riž z ajdovo kašo kot priloga.
- Rahel in nelepljiv riž kot priloga.
- Polenta za vse generacije.
- Slan krompir v kosih za začetnike.
- Pečen mlad krompir v koščkih za začetnike.
- Bučni njoki (svaljki) z maslom in drobtinami.
- Pražen krompir.
- Pire krompir z blitvo.