V kisu vložene sirovke
Sirovke, ki jih vložimo v kis, so najbolj primeren shranek te vrste gob, saj za zamrzovanje in sušenje sirovke niso primerne. Ponudimo jih kot dodatek k narezkom, tudi kot dekoracijo jedi. Vonj sirovke je prijeten, ima pa rahlo trpek okus in je uporabna tudi presna.
V naravi raste več vrst drugih sirovk, ki niso užitne in lahko povzročajo prebavne težave, z malce previdnosti jih zlahka ločimo od tistih okusnih in užitnih. Užitne sirovke vedno spustijo oranžen mleček, če jih prelomimo in to je znak, da je sirovka prava, užitna in bo na krožniku tudi okusna.
Sirovke vložene v kisu – pripomočki
- kozarčki za vlaganje s pokrovčki
Sirovke vložene v kisu – sestavine
- 1000 g sirovk, količina nabrana za vaše potrebe
- 500 ml alkoholnega 9% kisa za vlaganje
- 1500 ml vode
- 20 g morske soli
Sirovke vložene v kisu – postopek priprave
Sirovke nabiramo samo takrat, ko smo prepričani, da jih dobro poznamo, že v naravi moramo gobice odrezati nad rastiščem, odstraniti vse sledove rastišča, da v košaro narahlo polagamo čiste sirovke, ki so na prelaganje zelo občutljive, pri čiščenju doma pa imamo manj dela.
Za vlaganje v kisu izberemo samo mlade sirovke, ki jih najprej dobro operemo, saj rade vsebujejo gozdne iglice in tudi žuželke. V dovolj velikem loncu zavremo slano vodo in med vrenjem vanj stresemo očiščene gobe, ko voda zavre, jo pustimo vreti 2 – 3 minute, če se na vrhu lonca nabira pena, jo s pomočjo penovke odstranimo, saj se med peno lahko skrivajo tudi še kakšni nezaželeni gozdni ostanki nabiranja.
Po končanem kuhanju sirovke stresemo na cedilo, da voda od kuhanja odteče, lonec pa splaknemo in vanj natočimo alkoholni kis, ki ga razredčimo v razmerju 1 : 3 (eno tretjino kisa in tri tretjine vode), mešanico posolimo in zavremo, v vrelo mešanico stresemo sirovke, ki jih imamo na cedilu.
Sirovke kuhamo v mešanici vode in kisa 4 – 5 minut med rahlem vrenjem, saj se gobe ne smejo razkuhati, nato pa jih začnemo med vrenjem vlagati v čiste segrete kozarce, če kozarcev nismo segrevali je priporočeno, da jih polnimo na kovinski podlagi, da nam kozarci ne počijo. Gob ne tlačimo v kozarec in poskrbimo, da tekočino nalijemo do vrha kozarca, da so gobe prekrite s tekočino. Napolnjene kozarce zapremo s pokrovčkom in jih za nekaj trenutkov obrnemo na pokrovček, nato pa jih pravilno obrnemo, pokrijemo z odejo in jih pustimo da se počasi ohladijo.
Ohlajene kozarce opremimo z etiketo s podatkom o vsebini in času shranka. Napolnjene kozarce hranimo v neogrevanem temnem prostoru, njihova uporaba je najmanj 6 mesecev.
Jaz pri vlaganju gob ne dodajam začimb, da gobe obdržijo svoj izgled, vonj in okus. Lučka Glaser
Tudi druge vrste gob lahko shranjujemo v kisu ali slanici
- V kisu vloženi jurčki.
- V slanici pasterizirani jurčki.
- Posušeni zmleti jurčki za začimbo.
- Začimbna sol z jurčki.
- Jurčki za ozimnico.
- Lisičke vložene v kisu.
- Dežnikarice vložene v kisu.
- Rumeni ježki vloženi v kisu.
- Štorovke ali mraznice v kisu.
- Pražene dežnikarice za ozimnico.