Ržen kruh z drožmi
Ržen kruh z drožmi je kruh, ki so ga največkrat pekle naše babice in prababice. Kruh, pečen z drožmi, je dlje časa svež, ima hrustljavo skorjico in je bolj okusen od ostalih kruhov. V svetu se vse bolj uveljavljajo droži za vzhajanje kruha zaradi naravnosti vzhajanja in preizkušenih metod, ki so jih uporabljali že v preteklosti, a smo jih malo že pozabili, sedaj pa jih ponovno obujamo. Droži lahko pripravimo iz katerega koli kvašenega testa in naši predniki so uporabljali postopek, ki je predstavljen v tem receptu.
Pripomočki za pripravo rženega kruha z drožmi:
- skleda
- posoda za droži
- merica za tekočino
- tehtnica
- žlica
- kuhalnica
- prtički
- pekač velikosti 40 x 27 cm
- ventilatorska pečica
- nož
- kovinski podstavek za ohlajanje kruha
- prt iz bombaža ali lana za shranjevanje kruha
Sestavine za ržen kruh z drožmi:
Za 1,6-1,7 kg hlebec kruha:
- 1 kg ržene moke
- 150 g droži od prejšnje peke ali droži pripravljene po postopku
- 100 ml vode za droži
- 20 g soli
- 2 žlici olivnega olja ali olje po želji
- 600 ml vode ali mleka po želji
Priprava rženega kruha z drožmi:
Prvo pripravo droži lahko naredimo tako, da od kvašenega testa vzamemo okoli 150 g testa in ga shranimo, potem pa vedno, ko zamesimo testo z drožmi, shranjujemo droži za ponovno peko in vedno ga bomo imeli na razpolago. Za peko kruha iz 1 kg moke zadostuje 150 g testa za droži.
Droži so naše babice naredile same, preprosto so od peke kruha vedno shranile okoli 150 g testa, ki so ga dale v posodo, krožnik, skodelico … in pokrile s prtičkom iz blaga. Droži so shranile v shrambo ali pa kar v mizi (mentrga), kjer so pripravljale testo za peko kruha. Tako narejene droži lahko počakajo tudi ves mesec do ponovne uporabe. Ko želimo naslednji dan pripraviti kruh, zvečer droži prelijemo s 100 ml mlačne vode in pustimo delovati na sobni temperaturi.
Spodaj na fotografiji lahko vidite: v prvi posodi so droži sveže shranjene, v drugi posodi so droži po 1 mesecu in v tretji posodi so droži namakane preko noči.
Lahko pa pred prvo peko kruha z drožmi pripravite droži po postopku: Droži za vzhajanje kruha.
V skledo odtehtamo moko, sol in ju dobro premešamo ter naredimo na sredini vdolbino za tekoče sestavine.
V vdolbino zlijemo odmerjeno mlačno vodo, dodamo olje in namočene droži.
Vse sestavine s kuhalnico dobro premešamo, da ni več grudic moke, pokrijemo s prtičkom in pustimo vzhajati od 5 do 6 ur.
Nato testo za kruh preložimo v pekač, ki smo ga obložili s peki papirjem, in ponovno pustimo vzhajati, od 3 do 4 ure. Dlje časa, ko pustimo testo vzhajati, bolj je kruh rahel.
Ržen kruh z drožmi pečemo v ogreti ventilatorski pečici na 220 °C prvih 30 minut, potem pa znižamo temperaturo na 200 °C in pečemo še 30-40 minut.
Kruh preizkusimo, če je pečen tako, da z ostrim nožem zabodemo vanj in če je nož čist in brez testa, ko ga izvlečemo, je kruh pečen.
Pečen ržen kruh z drožmi ohlajamo enako kakor ostale vrste kruha: položimo ga na kovinsko mrežo za ohlajanje, da zrak kroži enakomerno okrog kruha in se kruh ohladi, potem ržen kruh zavijemo v čist prt in po potrebi ga režemo in uživamo.
Včasih se je dobro vrniti nekaj desetletij nazaj in poiskati zdrave preizkušene recepte. Lučka Glaser
Vabim vas na ogled še ostalih mojih receptov za peko kruha:
- Polnozrnat kruh s solno kvasno emulzijo.
- Ovsen kruh s kvasno emulzijo.
- Črn kruh s kvasno solno emulzijo.
- Enkrat vzhajan kruh z orehi.
- Mlečen bel kruh iz kruhomata.
- Konopljin kruh iz kruhomata.
- Hitro pripravljen polnozrnat kruh iz aparata za peko kruha.
- Enostaven polnozrnat kruh z ovsenimi kosmiči.