Domači jabolčni kis
Print Friendly, PDF & Email

Domači jabolčni kis ima nežen, rahlo sladko kiselkast okus in vonj. Vsebuje vse vitamine in minerale, ki jih jabolka vsebujejo, prisotni vitamini v jabolkih pa so A, B, C in minerali, kalij, magnezij, železo in žveplo. Za zdravje pomembna sestavina je tudi pektin, ki v telesu deluje kot goba, ki vpija strupe. Sestavine kot so: dekstroza, trsni sladkor, jabolčna kislina, mlečna in oksalna kislina, encimi, flavonoidi ter čreslovine, so dragocene in domači jabolčni kis samo še obogatijo.

Za pripravo ne smemo uporabiti nezrelih jabolk, saj kislost kisu daje jabolčni sladkor in ne jabolčna kislina, kot bi morda lahko zmotno mislili.

Domač jabolčni kis

Domači jabolčni kis – pripomočki

  • 3 kozarci po 4500 ml
  • merica za tekočino
  • cedilo
  • platnene krpe ali gaza

Domači jabolčni kis – sestavine

Za 4 l kisa:

  • 3 x po 1500 g narezanih jabolk
  • 3 x po 2500 ml vode

Domači jabolčni kis – postopek priprave

Za pripravo jabolčnega kisa uporabljamo jabolka, ki prva padajo z jablan, zaradi napada škodljivcev in so prehitro dozorela ali pa jabolka, ki smo jih izločili pri prebiranju za ozimnico. Uporabljamo vse vrste jabolk, od sladkih in kislih, da dobimo okusen domači jabolčni kis. Jabolka naj bodo ne škropljena.

Jabolka operemo in narežemo na krhlje, izločimo vse črvive in nagnite dele, kot tudi pecelj, muho in semenski del, narezana jabolka speremo v hladni vodi in jih damo na cedilo, da voda odteče. Jabolk ne lupimo,  saj v lupini skrivajo vsi najbolj koristni vitamini in minerali.

Domač jabolčni kis

Jabolka damo v steklene kozarce, ki jih s krhlji napolnimo do 3/4 (v vsak kozarec damo 1,5 kg jabolk), kozarce pokrijemo z gazo, ki jo pritrdimo z elastiko, da preprečimo dostop raznim žuželkam in muham, tako narezana jabolka pustimo stati v hladnejšem prostoru (15 – 18 °C) za 3-5 dni, da krhlji rahlo porjavijo in se zazna rahel kiselkast vonj.

Ko narezana jabolka v kozarcu rahlo porjavijo in se pojavi rahli kiselkasti vonj, jih zalijemo z mlačno vodo toliko, da so jabolka prekrita (na vsak kozarec 2,5 l vode), na vrh vsakega kozarca dodamo distančnike, ki preprečijo, da bi jabolčni krhlji splavali na površje in ponovno pokrijemo z gazo, ki jo na kozarec pritrdimo z elastiko, da se bo lahko začel proces fermentacije. Kozarce nato prestavimo v toplejši prostor, ki mora imeti najmanj 20 °C, da kis začne dobivati svoj okus, na vrhu pa se začne delati sivkasta mrena, ki je naravni pojav fermentacije.

Postopek zorenja kisa traja 2 – 3 mesece, čas je odvisen od vrste, zrelosti in kvalitete jabolk ter temperature prostora.

Ko ugotovimo, da je kislost, ki je po našem okusu dosežena, maso najprej precedimo kozi cedilo, nato pa še skozi gazo v steklenice. Napolnjene steklenice zapremo z zamaškom in jo opremimo z etiketo s podatkom in o vsebini in času shranka.

Pravi in poln okus bo jabolčni kis imel šele po nekaj mesecih, njegova uporabnost pa je lahko več let.

Domač jabolčni kis

Domači jabolčni kis je uporaben in priljubljen v kulinariki, zaradi njegove vsebnosti pa uporabo zasledimo tudi v zdravstvu. Lučka Glaser

Domač jabolčni kis

Nasveti za uporabo jabolčnega kisa kisa:

Ocena:
Skupaj: 1 Povprečno: 5]

Glaser Lučka

Nabiram zelišča in in gozdne sadeže, vrtnarim in vse koristno uporabim v kulinariki. Napisala vam bom tudi sezonsko uporabo rastlin.

Dodaj odgovor