Domača šipkova marmelada
Marmelada prijetnega okusa in vonja, polna vitamina C, ki pa se pri daljšem shranjevanju počasi izgubi. Za pripravo in kuhanje šipkove marmelade je veliko nasvetov in receptov, jaz sem kuhanje prilagodila svojim potrebam, z minimalnim dodatkom sladkorja, zato je šipkova marmelada po spodnjem receptu rahlo kiselkastega okusa.
Za marmelado nabiramo zrele plodove, ki se že mehčajo, če so plodovi še trdi oziroma čvrsti, jih razgrnemo in pustimo, da se na zraku zmehčajo.
Šipek je divja roža, ki jo poznamo tudi pod imenom pasja roža in zraste v do tri metre visok trnast grm, ki cveti od maja do junija, dozori pa v septembru ali oktobru. Šipek je poznan predvsem po visoki vsebnosti vitamina C. Zreli šipek vsebuje tudi veliko sladkorja. Poleg že omenjenega vitamina C, vsebuje še kalcij, kremenčevo kislino, jabolčno, citronsko in jantarno kislino, magnezij in fosfor.
Šipkova marmelada – pripomočki
- ročna pasirka
- palični mešalnik
- stekleni kozarčki za vlaganje in pokrovčki
Šipkova marmelada – sestavine
Za 6 kozarcev po 160 ml:
- 1000 g očiščenega šipka
- 1500 ml vode
- 25 g želirnega sredstva
- 3 žlice sladkorja
Šipkova marmelada – postopek priprave
Nabrani šipek pregledamo in vsaki jagodi odstranimo pecelj in muho, če smo smo šipek nabirali v res čisti naravi, ga ni potrebno prati. Očiščene jagode šipka stresemo v lonec, dolijemo vodo in lonec pristavimo na štedilnik in ko zavre, kuhamo 30 – 40 minut oziroma toliko časa, da so jagode res zmehčane.
Kuhane jagode najprej s paličnim mešalnikom zdrobimo toliko, da jagode razpadejo, nato jih damo v ročno pasirko in jih spasiramo, da odstranimo kožico in semena, nato dobljeno maso damo še na cedilo in jo s pomočjo žlice ali podobnega kuhinjskega pripomočka med mešanjem spravimo skozi cedilo, da odstranimo dlačice ki jih šipek vsebuje. Če imate občutek, da masa še ni dovolj čista, postopek ponovimo z gostejšim sitom ali gazo.
Očiščeno maso damo v čisti lonec, v lončku zmešamo žellirno sredstvo in sladkor, da se želirno sredstvo enakomerno razpusti v masi in ne nastanejo grudice, mešanico med stalnim mešanjem dodamo šipkovi masi v lonec, maso med občasnim mešanjem kuhamo še 5 – 8 minut. Kuhano marmelado med vrenjem nalagamo v čiste kozarčke, če kozarčkov nismo segrevali, je priporočljivo, da jih polnimo na kovinski podlagi, da nam kozarčki ne počijo. Napolnjene kozarčke takoj zapremo s čistimi nepoškodovanimi pokrovčki in jih za 2 – 3 minute obrnemo na pokrovček, nato jih pravilno obrnemo in pokrijemo z odejo da se počasi ohladijo.
Zaprte ohlajene kozarčke opremimo z etiketo s podatkom o vsebini in času shranka, marmelado shranimo v neogrevanem temnem prostoru, tako kuhana in shranjena šipkova marmelada je uporabna najmanj 12 mesecev, potem pa začne izgubljati vsebnost vitamina C.
Za pripravo kuhane šipkove marmelade, moraš imeti čas in potrpljenje, kar pa dobra gospodinja tudi ima. Lučka Glaser
Nekaj nasvetov za kuhanje in pečenje marmelade
- Marmelada iz jagodičevja brez sladkorja (iz pečice).
- Figova marmelada z želirnim sladkorjem s sladilom iz stevie.
- Hitro pripravljena slivova marmelada.
- Jabolčna marmelada z robidnicami.
- Hruškova marmelada.
- Ribezova marmelada z želirnim sladkorjem s sladilom iz stevie.
- Marelična marmelada.
- Marmelada iz kivija.
- Malinova marmelada.
- Robidova marmelada.