Domač šipkov sok
Print Friendly, PDF & Email

Domač šipkov sok vsebuje veliko vitamina C, ki se v določeni meri ohrani tudi po kuhanju, je rahlo kislega okusa in zelo primeren za pitje v vročih poletnih dnevih, da se z njim odžejamo in ohladimo, istočasno pa sok krepi naš imunski sistem in pomaga ohranjati zdravje.

Šipek je divja roža, ki jo poznamo tudi pod imenom pasja roža in zraste do tri metre visoko, ima tudi še več drugih ljudskih imen kot so babji zob, bavec, divja roža, goščavka, pasja gartroža, pasja roža. To je visok trnast grm, ki cveti od maja do junija, dozori pa v septembru ali oktobru. Šipek je poznan predvsem po visoki vsebnosti vitamina C, zreli šipek pa vsebuje tudi veliko sladkorja. Poleg že omenjenega vitamina C, vsebuje še kalcij, kremenčevo kislino, jabolčno, citronsko in jantarno kislino, magnezij in fosfor.

Domač šipkov sok

Šipkov domači sok – pripomočki

  • tehtnica
  • merica za tekočino
  • palični mešalnik
  • cedilo ali ročna pasirka
  • gaza ali platnena tkanina
  • steklenice s pokrovčki

Šipkov domači sok – sestavine

Za 5 l šipkovega soka:

  • 500 g šipka
  • 5500 ml vode
  • 500 g sladkorja

Šipkov domači sok – postopek priprave

Nabiranje šipka v naravi je kar zahtevno delo, saj ima šipek za svojo obrambo kar veliko bodic, raste največkrat na nedostopnih nevarnih krajih, na robovih pašnikov, obrežju potokov in jezer. Jagode šipka, ki so trda in še niso dozorela, imajo pa že lepo rdečo barvo uporabljamo za sušenje in pripravo sokov, mehke jagode pa za pripravo priljubljene šipkove marmelade.

Šipkov domači sok

Nabrane jagode stresemo v lonec, dodamo 500 ml vode, oziroma toliko, da so jagode prekrite in, ko voda zavre, kuhamo 15 – 20 minut, da se jagode delno zmehčajo, nato pa jih s paličnim mešalnikom zdrobimo, da skupaj s semeni dobimo gosto maso.

Sesekljane šipkove jagode stresemo v lonec, zalijemo z vodo (5 l) in, ko voda zavre, kuhamo še 10 – 12 minut, nato maso stresemo na cedilo ali ročni pasirnik, precejeno maso zavržemo, tekočino pa ponovno precedimo skozi gazo, ji dodamo sladkor in jo kuhamo še 3 – 5 minut.

Sok iz jagod šipka polnimo skozi gazo med stalnim vrenjem v ogrevane steklenice, če steklenic nismo segrevali je priporočljivo, da jih polnimo na kovinski podlagi, da nam ne počijo. Napolnjene steklenice za nekaj trenutkov obrnemo na zamašek, nato pa jih pravilno obrnjene pokrijemo z odejo, da se počasi ohladijo.

Šipkov domači sok

Ohlajene steklenice opremimo z etiketo s podatkom o vsebini in času shranka, hranimo jih v neogrevanem temnem prostoru. Tako pripravljen in shranjen sok je uporaben najmanj 1 leto.

Šipkov domači sok

Če v naravi opazim grm z lepimi rdečimi jagodami, se jim ne morem upreti, da jih ne bi šla nabrati, saj okus in uporabnost jagod šipka prevladujejo nad bodečim grmom. Lučka Glaser

Sokove lahko pripravimo tudi iz drugih vrst sadja in jagodičevja

Ocena:
Skupaj: 1 Povprečno: 5]

Glaser Lučka

Nabiram zelišča in in gozdne sadeže, vrtnarim in vse koristno uporabim v kulinariki. Napisala vam bom tudi sezonsko uporabo rastlin.

Dodaj odgovor