Borovničeva marmelada z zelenim paradižnikom in banano
Pri marmeladah rada vse bolj eksperimentiram. Včasih se posreči, včasih ne. Tokrat se je vsekakor posrečilo in nastala je okusna marmelada pripravljena iz zanimive kombinacije sadja in zelenjave. Če imate kakšen zelen paradižnik odveč, ga le spremenite in ‘skrijte’ v okusno marmelado po spodnjem receptu. Če pa le-tega nimate, pa marmelado lahko pripravite zgolj iz sadne kombinacije in še vedno bo odlična. Preverjeno.
Še preden pa gremo na recept, naj vam odgovorim na vprašanje, ki se vam verjetno podi po glavi.
Pripomočki za pripravo marmelade
- posoda za kuhanje
- kuhalnica
- tehtnica
- palični mešalnik
- manjša skodelica
- žlica
- metlica za kuhanje
- poljubno veliki stekleni kozarčki za vlaganje s pokrovčki
- zajemalka in lij
- odeja ali brisače
Sestavine za borovničevo marmelado z zelenim paradižnikom
Za dva 370 ml kozarčka marmelade:
- 370 g zelenega paradižnika
- 200 g borovnic
- 1 banana (okoli 120 g)
- 1 breskev (okoli 120 g)
- 200 – 250 g sladkorja (po okusu)
- 1 zavoj želirnega sredstva z oznako 3:1
- sveže iztisnjen sok 1 limone (cca. 0,5 dl)
- 1/2 čajne žličke mletega cimeta
Priprava borovničeve marmelade z zelenim paradižnikom
Zelene paradižnike operemo in nekoliko osušimo s kuhinjsko brisačo, nato jih prerežemo na pol odstranimo del, kjer je pritrjen pecelj in paradižnik narežemo na manjše koščke. Najbolje kar v posodo, v kateri bomo skuhali marmelado.
Paradižniku dodamo sladkor (a od celote prihranimo 2-3 žlice) in premešamo, dodamo še sveže iztisnjen limonin sok. Ob stalnem mešanju počasi segrevamo, da se ves sladkor stopi. Ko vse skupaj zavre, ob zmernem vretju in pogostem mešanju kuhamo 15 minut.
Medtem pripravimo drugo sadje. Borovnice lahko uporabimo sveže ali zamrznjene, banano olupimo in nalomimo na koščke, tudi breskev dobro umijemo (pri tem odstranimo dlačice), jo prepolovimo in odstranimo koščico, nato pa jo narežemo na koščke. Lupljenje ni potrebno.
Po tem, ko smo zelen paradižnik kuhali že 15 minut, mu dodamo preostalo sadje in mleti cimet. Premešamo in kuhamo še 15 minut. Tudi sedaj vmes večkrat premešamo.
Po tem času s paličnim mešalnikom vse skupaj dobro spasiramo. Hitro, v izogib morebitnih grudic, vmešamo še želirno sredstvo, ki smo mu primešali sladkor, ki smo ga na začetku shranili. Pokuhamo še za nekaj minut (2-3 oz. po navodilu proizvajalca želirnega sredstva).
Sedaj marmelado predenemo v čiste steklene kozarce. Sama si pri tem pomagam z lijem in zajemalko. Kozarčke zapremo s pokrovčki, ki dobro tesnijo (priporočam uporabo novih) in kozarce postavimo na mirno mesto, kjer jih pustimo, da se počasi ohladijo (jaz jih pokrijem z odejo), ni pa nujno, nato pa jih shranimo v kleti.
Uživajte v malce drugačni marmeladi.
Ljubitelje domačih marmelad pa vabim, da poskusite tudi:
- marmelado iz borovnic, ribeza in banan,
- slivovo marmelado s cimetom,
- domačo marelično marmelado,
- borovničevo marmelado s cimetom
- jagodno borovničevo marmelado z banano,
- hruškovo marmelado,
- češnjevo marmelado z banano,
- marmelado iz zelenega paradižnika.