Pasterizirane robidnice brez dodanega sladkorja
Idealen shranek za vse leto, priporočljiv je tudi za ljudi s sladkorno boleznijo, saj imajo robidnice na 100 g le 7 kalorij. Tako pripravljene in shranjene robidnice lahko dodajamo kosmičem, kašicam, smutijem, pudingu, pecivu …, če pa nas pečke motijo, jih enostavno precedimo in dobimo okusen, krepčilni napitek brez dodanega sladkorja.
Robidnice zorijo zelo neenakomerno, tako, da jih je vsak dan le nekaj dozorelih, medtem, ko ostale še niso zrele. Robidnice vsebujejo veliko soka in tudi shranjene v hladilniku v 1 – 2 dneh pričnejo plesneti, zato je potrebna hitra predelava ali pa, da jih hitro zamrznemo. Spodnji recept za pasterizirane robidnice je idealen, ker jih lahko na enkrat shranjujemo tudi manjše količine.
V jagodah robidnic se nahaja veliko vitaminov kot so: A, B1, B2, največ pa je vitamina C. Črni plodovi robid pa vsebujejo tudi kalij, fosfor, magnezij in železo.
Pasterizirane robidnice – pripomočki
- kozarce in nepoškodovane pokrovčke
Pasterizirane robidnice – sestavine
- robidnice, kolikor smo jih nabrali
- voda po potrebi
Pasterizirane robidnice – priprava
Zrele robidnice oberemo, pripravimo kozarce za vlaganje s pokrovčki, skledo in cedilo.
Robidnice damo v skledo, jih operemo s hladno vodo, nato jih preložimo na cedilo, da se odcedijo.
Očiščene robidnice na rahlo naložimo v steklene kozarce, ne tlačimo. Nato jih zalijemo s hladno vodo do vratu kozarca in dobro pokrijemo z nepoškodovanimi pokrovčki.
V primerno velik lonec damo kuhinjsko krpo, na njo pa naložimo enako velike kozarce z robidnicami in zalijemo z vodo do dva prsta pod pokrovčki, lonec pokrijemo in pristavimo na štedilnik, da voda v loncu zavre. Ko zavre, pustimo, da počasi vre 20 minut, nato štedilnik ugasnemo in pustimo kozarce v pokritem loncu skupaj z vodo, da se počasi ohladijo, to lahko traja tudi 24 ur.
Naslednji dan ohlajene kozarčke vzamemo iz vode, jih obrišemo ali pustimo, da se posušijo in nanje napišemo ime shranka in datum.
Tako pasterizirane robidnice brez dodanega sladkorja, so uporabne še najmanj 1 leto.
Shranimo doma pridelane pridelke, nabrane v gozdu ali pa smo jih dobili. Lučka Glaser
Ideje kako še lahko shranimo robidnice:
- Robidnice za zamrzovanje.
- Zamrznjen 100 % robidov sok.
- Zamrznjen 100 % robidov sok.
- Čaj iz robidnic.
- Robidova marmelada.
- Jabolčna marmelada z robidnicami.
- Hruškova marmelada z robidnicami.
- Marmelada iz jagodičevja brez sladkorja (iz pečice).
Ali pa si pripravite osvežujoč napitek iz robidnic in žajblja ali moktajl.