Bezgovo cvetje za čaj
Bezgovo cvetje je dar narave, ki nam v spomladanskih dneh nudi prijeten osvežujoč in zdravilen napitek, vonj cvetov pa je zelo prijeten, lajša nam vse vrste prehladnih obolenj. Cvetovi vsebujejo eterična olja, glikozide, flavonoide in tanine. Flavonoidi imajo antibiotičen in diuretičen učinek. Čaj iz bezgovih cvetov je preizkušeno domače zdravilo pri povišani temperaturi, zmanjšuje potenje, in krepi naše telo, da je bolj odporno proti boleznim, ki se nas lotevajo.
Bezgovo cvetje za čaj – pripomočki za nabiranje in sušenje:
- košara
- škarje
- pladenj
- papirnata vrečka
In za kuhanje čaja:
- čajnik
- štedilnik – grelnik vode
- cedilo
- skodelice
- žlica
Bezgovo cvetje za čaj – sestavine:
Za 1 liter čaja:
- 10 g svežih ali 5 g suhih cvetov bezga
- 1 l vode
- 1 žlička sladkorja ali medu na skodelico
Navodilo za nabiranje in sušenje bezga
Bezgovo cvetje, poznano ga tudi kot črni bezeg, nabiramo spomladi, v času bujnega cvetenja, najmanj dva dni po dežju, pri nabiranju moramo biti previdni, da ne otresemo preveč cvetnega prahu, ki da največ prijetnega vonja.
Doma cvetove obrežemo in odstranimo debelejše dele cveta, dobro pregledamo, saj se v cvetu rade skrivajo manjše žuželke, posebno pa moramo biti pozorni na listne uši. Cvetove polagamo na pladenj in sušimo v senci, na zračnem prostoru.
Ko so dovolj suhi, jih shranimo v papirnato vrečko, ki jo hranimo v suhem prostoru, za hladne zimske dni.
Kuhanje čaja iz bezgovih cvetov
Čaj lahko kuhamo iz svežih ali posušenih cvetov.
V čajnik damo pregledane cvetove, jih zalijemo z vročo vodo, počakamo 5 – 10 minut in čaj je pripravljen, po potrebi dodamo sladkor ali med.
Vabim vas, da si ogledate tudi ostale moje recepte iz bezgovega cvetja.
Veliko zdravja vam želim, Glaser Lučka.