Bučni pire iz kuhanih buč ali bučk
Bučni pire, ki ga lahko pripravimo iz vseh vrst jedilnih buč ali bučk lahko pripravimo na več načinov. Lahko s pečenjem, lahko pa tudi s kuhanjem. Tokrat se bom osredotočila na pripravo s kuhanjem.
Med pripravo bučni pire solimo, saj rahla slanost naredi boljši okus, pa naj bodo potem jedi slane ali sladke. Bučni pire uporabimo kuhi ali pa peki za pripravo različnih vrst slanih jedi: juh, omak, enolončnic, zavitkov, kruha, namazov, … kot tudi pripravi sladic. Dobro pa je vedeti, da je bučni pire iz kuhanih buč ali bučk manj gost, kot tisti, pripravljen iz pečenih.
Bučke vsebujejo veliko vode in vlaknin, zato so tudi odlično dietno živilo, na 100 g vsebujejo le 19 kalorij. Vsebujejo tudi ogljikove hidrate, beljakovine, kalcij, fosfor, železo, lutein, betakaroten, provitamin A, vitamina C in E. Barva in okus bučnega pireja je odvisna od vrste buč ali bučk, ki smo jih uporabili.
Bučni pire iz kuhanih buč ali bučk – pripomočki
- merica za tekočino
Bučni pire iz kuhanih buč ali bučk – sestavine
Za 1400 g bučnega pireja
- 2000 g očiščenih neolupljenih jedilnih buč ali bučk
- 30 g morske soli
- voda po potrebi
Bučni pire iz kuhanih buč ali bučk – priprava
Bučke ali buče (v nadaljevanju buče) dobro opremo, če je olupek trd, jih olupimo in odstranimo semenski del, narežemo jih na kocke, velike okoli 2 cm in naložimo v lonec, prelijemo jih z vodo, toliko, da so prekrite, vodo posolimo, lonec pokrijemo s pokrovko, da prej zavre in kuhamo od 10 – 15 minut, preverimo ali so buče postale mehke, sicer še malo kuhamo, da se zmehčajo. Nato buče precedimo in pri tem ujamemo vodo od kuhanja, saj jo bomo še potrebovali.
Kuhane in odcejene buče pustimo, da se rahlo ohladijo, nato jih s paličnim mešalnikom dobro spasiramo, da dobimo tekočo kašasto maso brez koščkov. Po potrebi dodamo še malo tekočine od kuhanja buč, da postane bučni pire gladek. Pri dolivanju tekočine smo previdni in jo dodajamo postopoma in po potrebi večkrat, da je ne vlijemo preveč. Vodo od kuhanja, ki je ne bomo porabili, lahko uporabimo tudi pri kuhanje juh, enolončnic, omak, peki kruha ipd., saj je ta tekočina polna mineralov. V kolikor je ne bomo porabili takoj, jo lahko za 3 – 4 dni shranimo v hladilniku.
Bučni pire lahko uporabimo takoj, ali pa ga shranimo.
Lahko ga shranimo v hladilniku, za najmanj 2 – 3 dni. Ali pa ga zamrznemo. Če ga želimo zamrzniti, ga preložimo v primerne posode za zamrzovanje živil, nanje napišemo ime shranka in datum shranjevanja ter zamrznemo. Zamrznjen bučni pire je uporaben najmanj 6 mesecev.
Kot sem omenila že v uvodu, lahko bučni pire pire pripravimo tudi s peko bučk ali buč. Ta postopek sem že opisala in ga najdete na povezavi: zamrznjene pečene buče.
Če v zamrzovalniku nimamo prostora, si kuhan ali pečen bučni pire shranite v kozarčke: pečene in pasterizirane bučke za ozimnico.
Jedilne buče in bučke lahko v kulinariki uporabimo na več načinov, potrebujemo samo malo iznajdljivosti, spretnosti. Lučka Glaser
Nekaj idej kako uporabiti bučni pire: