Čaj iz svežih listov mete
Čaj iz svežih listov mete je prijetno okusen, z močno aromo po mentolu, ki ga listi mete vsebujejo in na nas deluje zelo pomirjajoče in se kot napitek izvrstno prileže, saj ga lahko popijemo toplega ali ohlajenega.
Meta, zdravilno zelišče, ki ga ponuja narava, je polno antioksidantov, vitaminov C in A, folne kisline, magnezija, bakra, železa, kalija in kalcija. Uporabna je tako v zdravilstvu, kulinariki in v kozmetične namene. Poznamo več vrst mete, med njimi je najbolj poznana poprova meta, ki vsebuje veliko mentola, ostale divje vrste mete, ki imajo tudi aromatičen vonj poprove mete, pa večinoma ne vsebujejo veliko mentola.
Čaj iz svežih listov mete – pripomočki
- ni posebnih pripomočkov
Čaj iz svežih listov mete – sestavine
Za 3 skodelice čaja:
- 12 – 15 listov mete
- 500 ml vode
- sladkor ali med po želji
Priprava čaja iz svežih listov mete
Sveže liste mete nabiramo v suhem vremenu pred cvetenjem, takrat vsebujejo največ koristnih snovi in imajo tudi najmočnejšo aromo, čaj kot napitek si lahko skuhamo občasno kot napitek po obroku.
V čajnik naložimo liste mete, ki smo jih pred tem na hitro splahnili pod tekočo hladno vodo, posebno, če smo jih nabrali v nečistem okolju.
Liste mete prelijemo z vročo vodo, čajnik pokrijemo in počakamo 8 – 10 minut.
Kuhani metov čaj precedimo in ga natočimo v skodelice, za vsako pitje čaja preko celega dne, si pripravimo sveže kuhan čaj, toda največ 3 skodelice dnevno. Pravi ljubitelji metinega čaja, ga pijejo brez vseh dodatkov, lahko pa dodamo po svoji želji sok limone, med in seveda tudi sladkor.
Čudovit napitek, ki ga pijemo ko smo zdravi, še rajši pa takrat ko nam zdravje ne služi najbolje. Lučka Glaser
Še nekaj nasvetov za uporabo mete …
- Omleta z meto in meliso.
- Jogurtovo pecivo s poprovo meto.
- Ledeni čaj iz koprive, smrekovih vršičkov, mete in rmana.
- Hugo, osvežilna pijača za odrasle.
- Čaj poprove mete.
- Buče v solati z olivnim oljem.
- Vampi po rimsko s krompirjem.
- Stročji fižol s krompirjem in sirom iz slanice.