Mafini z jogurtom in meliso
Melisa, začimba in zdravilna rastlina, ima ime po čebeli in je grškega izvora, saj v grščini melissa pomeni čebela, Rimljani pa so meliso posvetili Diani, boginji lova. Melisa vsebuje eterično olje in rudninske snovi, od vitaminov pa je prisoten vitamin C.
Zaradi vseh sestavin, ki jih melisa vsebuje in njene prijetne arome, so mafini prijetnega vonja in okusa, ostale sestavine pa poskrbijo, da so mafini sveži tudi naslednje dni.
Mafini z jogurtom in meliso – pripomočki
- pekač za mafine
- sekljalnik za zelenjavo
Mafini z jogurtom in meliso – sestavine
Za 12 mafinov:
- 200 g pšenične bele moke tip 500
- 100 g belega sladkorja
- 2 navadna jogurta po 180 g
- 2 jajci
- 50 g sesekljane sveže melise
- 1 vanilin sladkor
- 1 pecilni prašek
- 50 ml sončničnega olja
Za premaz pekača:
- 30 ml sončničnega olja
Mafini z jogurtom in meliso – postopek
Meliso, ki jo pred cvetenjem naberemo v vrtu, splaknemo pod hladno tekočo vodo in liste ločimo od stebla, sesekljamo samo liste melise, da dobimo na drobno zdrobljene liste.
V skledi zamešamo suhe sestavine: moko, vanilin sladkor, pecilni prašek in beli sladkor, v drugi pa: jajci, sončnično olje in jogurt. Mokre in suhe sestavine združimo in dobro premešamo.
Pripravljeni masi dodamo samo še sesekljano meliso, ponovno premešamo in masa je pripravljena za pečenje.
Model za mafine premažemo s sončničnem oljem, in vanj vlijemo maso do 3/4 višine, saj masa med pečenjem naraste. Če uporabimo papirnate modelčke za mafine, je tudi priporočljivo, da jih premažemo.
Navadno pečico segrejemo na 180 °C in na srednje vodilo postavimo napolnjen model za mafine, pečemo jih približno 30 minut in, ko začnejo dobivati nežno rjavo barvo, je to znak, da so mafini pečeni.
Vroč model z mafini postavimo na stojalo za ohlajanje, počakamo par minut, da se mafini delno ohladijo, nato pa jih previdno poberemo iz modela oziroma pekača. Mafini so najbolj okusni, ko so še rahlo topli, toda tudi naslednje dni ostanejo mehki. Seveda, če jih je kaj ostalo.
Mafini so moje najljubše pecivo, res imajo enako obliko, se pa po okusu zelo razlikujejo in jih pripravim po svoji želji oziroma potrebi. Lučka Glaser
Dobri mafini se priležejo dobremu domačemu čaju.
- Lučka čaj.
- Čaj za diabetike.
- Ledeni čaj iz koprive, smrekovih vršičkov, mete in rmana.
- Čaj iz svežih listov mete.
- Čaj iz cvetov in listov šipka.
- Bezgovo cvetje za čaj.
- Čaj iz lipovih cvetov.
- Čaj iz rožmarina.
- Čaj poprove mete.
- Zdravilen čaj iz kopriv.