Bučke vložene v slanici
Bučke vložene v slanici za ozimnico so odličen shranek za zimske mesece, ko bučk ni več na našem vrtu. S tako shranjenimi bučkami si lahko pripravimo juho, omako, jih dodamo solatam, enolončnicam … Sama zelo rada shranim svoje pridelke saj vem, kje so bučke zrasle in tudi, kako so shranjene. V mesecih ko, bučke rastejo jih je vedno več, kot jih lahko pojemo in tudi v zamrzovalniku (berite tudi: priprava mladih bučk za ozimnico) nimamo dovolj prostora, zato jih lahko enostavno in hitro shranimo v slano vodo in shranek je dober najmanj dve leti.
Pripomočki vlaganje bučk v slanici:
- deska za rezanje
- nož
- lonec
- lij
- zajemalka
- tehtnica
- merica za tekočino
- kozarčki za vlaganje s pokrovčki
- prtički ali odejica
- štedilnik
- nalepke
- pisalo
Sestavine za vlaganje bučk v slanici
Za 2 kozarca po 720 ml in 2 kozarca po 500 ml:
- 1500 g očiščenih bučk
- 1500 ml vode
- 30 g soli
Postopek za vlaganje bučk v slanici
Bučke, ki smo jih nabrali, umijemo pod tekočo vodo, da so čiste, jih položimo na čisto površino in pustimo, da odvečna voda odteče. Različne bučke imajo tudi različne okuse, sestavino mesa in barvo. Ugotovite, katere bučke so vam najboljše. Za ta recept lahko uporabite vse vrste bučk; lahko vsako vrsto zase ali mešano.
Najprej preizkusimo, kako trd je olupek in če je za vas preveč trd, bučke olupimo, če pa je mehak, jih lahko vložite z olupkom. Bučo prerežemo na pol in odstranimo sredico s semeni.
Potem jo narežemo na 1 centimeter široke trakove, ki jih narežemo počez, da nastanejo 1 cm kocke. Sedaj buče tudi stehtamo.
V lonec odmerimo tekočino jo pristavimo na štedilnik in, ko voda zavre jo solimo in dodamo narezane bučke. Počakamo, da ponovno zavre in pustimo vreti 4 – 5 minut. Bučke med kuhanjem mešamo, da se vse kocke enakomerno skuhajo.
Pred kuhanjem smo pripravili čiste kozarčke za vlaganje in čiste pokrovčke. Kozarčkov ni potrebno segrevati, da ne bodo počili, ko bomo vanje nalagali vroče bučke, jih moramo imeti na kovinski podlagi ali v kozarček položiti žlico … Na kozarček, damo lij z dovolj veliko odprtino in hitro naložimo vroče bučke v kozarček in zalijemo z vročo slano tekočino v kateri smo kuhali bučke.
Kozarčke hitro zapremo in obrnemo, da stojijo na pokrovu vsaj 5 minut, da se tudi pokrovček, zaradi vroče vsebine, še dodatno razkuži. Potem vložene bučke položimo pravilno obrnjene in pokrijemo z prtički ali odejico, da se počasi ohlajajo in pustimo 24 ur. Naslednji dan napišemo nalepko z imenom in datumom shranka. Vložene bučke shranimo v shrambi in naj ne bojo izpostavljene direktni svetlobi in toploti.
Vložene bučke v slanici lahko uporabimo pri naslednjih mojih receptih:
- Zloženka iz bučk in stročjega fižola.
- Juha z lisičkami in vrtno zelenjavo.
- Omaka s tuno za testenine.
- Gosta zelenjavna enolončnica s svinjskim mesom.
- Gratinirane palačinke z zelenjavo.
- Kremna bučna juha s kamutom.
- Čebulna juha z bučkami.
- Musaka z mletim mesom in bučkami.
- Slastna bučna juha s krompirjem.
Želim vam, da shranite svoje pridelke za poznejšo uporabo, Lučka Glaser.