Breskov kompot za ozimnico
Breskov kompot za ozimnico spada v vrsto vročega polnjenja, ki je najbolj enostavno in je na podeželju tudi najbolj razširjeno. Z dodatkom različnih začimb, lahko okus in vonj še izboljšamo in si tako pripravimo čudovit shranek, s katerim si popestrimo in olajšamo pripravo obrokov.
Breskve imajo veliko rudninskih snovi, kot so kalij, natrij, kalcij, magnezij in fosfor. Izjemno so bogate z vitaminom A in vitamini B-kompleksa, vsebujejo tudi C-vitamin in folno kislino.
Pripomočki za pripravo breskovega kompota
- kozarci za vlaganje s pokrovi
Sestavine za pripravo breskovega kompota
Za 7 kozarcev po 720 ml:
- 3 kg breskev
- 30 g sladkorja
- 1 žlička sveže ali suhe limonine lupinice
- 10 g nageljnovih žbic
- 1 skorja cimeta
- 1000 ml vode
Priprava breskovega kompota za ozimnico
Najprej breskve preberemo, operemo, izločimo nagnite in preveč zrele, saj morajo biti, za kuhanje kompota, breskve na otip čvrste. Breskvam zarežemo olupek in jih najprej potopimo v vrelo vodo za nekaj sekund in nato takoj v mrzlo vodo, s tem si olajšamo lupljenje breskev.
Breskve olupimo, jim odstranimo koščice in jih narežemo na kocke velike 1 do 2 cm.
Pripravimo si vse začimbe, ki jih bomo potrebovali, narezane breskve stresemo v primerno velik lonec, dolijemo toliko vode, da so breskve prekrite (1 l) in dodamo sladkor in začimbe, ki smo jih pripravili. Breskve kuhamo na zmernem ognju približno 15 do 20 minut. Ali so breskve kuhane, lahko preverimo z zobotrebcem ali pa jih preprosto poizkusimo, čas kuhanja je zelo odvisen tudi od vrste in zrelosti breskev.
Še vroč breskov kompot polnimo v čiste steklene kozarce, na kovinski podlagi, če kozarcev nismo predhodno segrevali, polnimo jih 2 do 3 mm do roba in takoj zapiramo s kvalitetnimi nepoškodovanimi pokrovčki. Napolnjene in še vroče kozarce za nekaj minut obrnemo na pokrovčke, nato pa jih pravilno obrnemo in pokrijemo z brisačo ali odejo in pustimo, da se počasi ohlajajo.
Ohlajene kozarce opremimo z etiketo s podatkom o vsebini in času shranka. Tako pripravljen breskov kompot je uporaben najmanj eno leto, če ga hranimo v temnem neogrevanem prostoru.
Če si pripravimo dovolj različnih shrankov, je tudi zima krajša. Lučka Glaser
Različno sadje lahko shranimo na različne načine:
- Pasterizacija češnjevega kompota za ozimnico.
- Češnjev kompot brez sladkorja.
- Jagode v lastnem soku.
- Pasterizirane slive v kompotu.
- Kompot iz grozdja.
- Kosmulje v kompotu.
- Kutinov kompot za ozimnico.
- Hruškova čežana brez sladkorja.
- Pasterizirana naribana jabolka.
- Vložene fige.