Zdrav orehov liker
Orehov liker lahko kupimo v trgovini tako kot vse ostale, toda za to vrsto likerja je še najbolj pomembno, da ga naredimo sami, saj ima tudi zdravilen učinek in ni vseeno, kako in iz česa je pripravljen. Ker je njegova priprava zelo preprosta in ga lahko naredi celo otrok, toplo priporočam, da si ga vsak naredi sam z malo truda in veliko ljubezni. Orehov liker je odličen pri težavah s ščitnico, bronhitisom, grlom, dihalnimi potmi in pri slabem imunskem sistemu.
Pripomočki za zdrav orehov liker:
- deska za rezanje
- kuhinjski nož
- rokavice
- večji steklen kozarec s pokrovom
- črna vreča
- temen prostor
Sestavine za orehov liker:
- 10 zelenih orehov
- 40 g sladkorja
- 1 vanilijev sladkor
- nekaj kavnih zrn
- malo cimeta v prahu
- kanček limonine lupinice
- okrog 7 dl žganja
Postopek priprave orehovega likerja:
Najprej pripravimo vse sestavine. Zelo priporočeno je, da uporabljamo rokavice, saj zeleni orehi izpustijo zelo močno temno barvo, ki jo še nekaj dni pozneje težko odstranimo s kože. Osebno počnem take reči najraje na terasi in ne v zaprtem prostoru, saj je tudi občutek povsem drugačen, ko si obkrožen z naravo.
Orehe narežemo na polovice ali četrtine. Damo jih v kozarec in posujemo s sladkorjem in vanilijevim sladkorjem, cimetom, kavnimi zrni ter nastrgano limonino lupinico.
Vse skupaj zalijemo z žganjem.
Pretresemo in tesno zapremo.
Zdaj sledi zelo pomemben korak. Včasih smo pri pripravi orehovega likerja dajali sestavine v kozarcu na sonce, kot to počnemo pri drugih likerjih, in jih pustili počivati vsaj 30 dni (odvisno od vrste likerja). Za orehov liker pa je menda najbolje, če se steklenico ovije v črno vrečo. Na ta način ohrani vse vitamine, ki so prisotni v orehih, še zlasti vitamin C. Zato tudi mi steklenico z orehi, žganjem in dodatki ovijemo v črno vrečo in jo postavimo v temen prostor, kot je recimo klet.
Steklenica, ovita v črno vrečo, naj stoji v temnem prostoru 60 do 90 dni. Nato ga precedimo v temne stekleničke in hranimo v temnem prostoru. Tak liker je predvsem zdravilen in ne toliko “okusen” v smislu uživanja v sladkih okusih, kot jih nudi recimo pomarančni liker s kavnimi zrni. Je pa kljub temu, da ni izrazito sladek, primeren tudi kot aperitiv, za katerega natanko vemo, kaj vsebuje in da koristi našemu zdravju. Čin čin!