Špinačni štruklji, kot jih je delala moja nona
Nedeljska kosila pri noni so sigurno med bolj prijetnimi spomini na otroštvo. In na mojem najljubšem jedilniku je bil nonin “struccolo di spinaci” ali špinačni štruklji, ki so bili nekaj zares posebnega. Take je znala narediti samo ona. Pa čeprav sem imela njen recept in me je naučila kako jih narediti, moji niso bili nikoli taki. Kar nekaj vaje sem potrebovala, vendar zdaj vem, da je vse v praksi. Po njenem receptu (z nekaj malimi spremembami) uspejo vedno in čeprav ne bodo nikoli točno taki kot njeni, so vseeno najboljši približek temu, kar morajo špinačni štruklji biti. Rahli, okusni, z veliko špinače, ali na kratko skoraj taki, kot jih je pripravljala moja nona.
Špinačni štruklji – pripomočki:
- kuhinjska tehtnica
- jedilna in čajna žlica
- večja posoda (za mešanje in vzhajanje testa)
- valjar in podlaga za valjanje
- ročni mikser ali multipraktik z možnostjo mesenja testa
- manjša skleda
- kuhinjska krpa
- kuhinjska vrvica
- večja posoda za kuhanje štrukljev
- ribežen
Špinačni štruklji – sestavine:
Za testo potrebujemo:
- 600 g navadne bele moke (gladka)
- 180 g grškega jogurta
- 1 dl toplega mleka
- 2 dl radenske
- 1 kocka svežega kvasa (42 g)
- 1 čajna žlička soli
- 1 jušna žlica sladkorja
Za nadev potrebujemo:
- približno 1/2 Philadelphia original (175 g pakiranje)
- 300 g zmrznjene špinače (pasirane, ali nepasirane)
- približno 100 g trapista ali podobnega mehkega sira
- sol, poper
Špinačni štruklji – postopek:
Najprej odtalimo špinačo.
V skledo stresemo moko. Na sredino naredimo jamico in vanjo nadrobimo kvas. Dodamo žlico sladkorja in toplo mleko. Z vilico premešamo, da se kvas raztopi. Pustimo ga vzhajati približno 10 minut.
Nato pričnemo mesiti testo. Najbolje je, če uporabimo ročni mikser z nastavkom za mesenje testa ali multipraktik s to funkcijo. Testo mora biti, namreč, srednje mehko in nekoliko lepljivo, takega pa z rokami težko zgnetemo. Sol damo na zunanji rob moke, da nebi prišlo takoj v stik z vzhajanim kvasom. Med mešanjem dodamo jogurt in radensko ter gnetemo tako dolgo, da dobimo gladko, rahlo, srednje mehko testo.
Pripravljeno testo postavimo v rahlo pomokano skledo, pokrijemo s kuhinjsko krpo in pustimo vzhajati tako dolgo, da se prvotna količina podvoji.
Za nadev odtaljeno špinačo dobro odcedimo. Sir naribamo in ga prihranimo.
Vzhajano testo tanko razvaljamo na pomokani podlagi in previdno namažemo s Philadephio. Uporabimo silikonsko lopatico, da nebi raztrgali testa. Na namaz enakomerno razporedimo špinačo in jo potresemo z naribanim sirom. Štrukelj tesno zvijemo.
Kuhinjsko krpo dobro pomokamo in nanjo položimo pripravljen štrukelj. Zavijemo jo zelo rahlo, da bo imel dovolj prostora vzhajati. Na obeh koncih krpo zavežemo s kuhinjsko vrvico. Štrukelj položimo v skledo podobne velikosti kot je posoda, v kateri ga bomo skuhali in ga pustimo še nekaj časa vzhajati. To je pomembno, saj vzhajanega štruklja naknadno ne bomo mogli zviti.
Medtem pristavimo večjo posodo z vodo. Ko le-ta zavre jo osolimo in vanjo položimo štrukelj. Kuhamo ga na blagem ognju tako, da neprestano rahlo vre 20 – 25 minut.
Kuhan štrukelj vzamemo iz kropa, previdno odstranimo kuhinjsko krpo, ga razrežemo na rezine in postrežemo. Najboljši je še topel.
Špinačni štrukelj lahko postrežemo kot samostojno jed ali prilogo poljubnemu mesu v omaki. Kot lahko na spodnji sliki vidimo, je odličen v spremstvu sirovega štruklja in bolonjske omake, teknil pa bo tudi z na maslu popraženimi drobtinicami in posut z žlico naribanega parmezana.