Jesenska gobova mineštra
Vonj po gobah. Mmmmm … nepozaben je že, ko jih nabiramo in vonj po gobah začutimo že v gozdu. Ta nas nato spremlja pri čiščenju gob in tudi, ko vonj prihaja iz lonca med kuhanjem … ko pa zadiši še iz sklede, ali krožnika, v kateri je jed, ki smo jo skuhali postregli … mmmm, takrat se pravi užitek šele začne. Nič drugače ni pri jesenski gobovi mineštri, ki je enolončnica, v kateri se prepletajo okusi različnih vrst gob.
Nabiranje gob je za nekatere rekreacija, za druge hobi ali pa potreba za dodaten zaslužek. Priporočljivo je, da nabiramo samo gobe, ki jih dobro poznamo in jih v grobem očistimo že na rastišču, prenašamo pa jih v košarah, naberemo pa jih toliko, kolikor jih bomo res potrebovali za pripravo svojega najljubšega obroka iz gob. Po naši zakonodaji lahko naberemo dva kilograma gob na na osebo, tako lahko družina, ki je ljubiteljica gob poveča možnost samooskrbe s hrano, posebno to velja za vegetarijance, za katere so gobe lahko nadomestek za meso, saj vsebujejo veliko vitamina B in D.
Pripomočki za pripravo jesenske gobove mineštre:
- košara za nabiranje
- pladenj za razvrščanje gob
- posoda za pranje
- deska za rezanje
- nož
- tehtnica
- merica za tekočino
- lonec
- kuhalnica
- štedilnik
- skleda
- servirni krožnik
Sestavine za pripravo jesenske gobove mineštre
Za štiri osebe:
- 150 g jurčkov
- 100 g orjaških dežnikaric
- 100 g možeka, poznan tudi kot kozji parkelj
- 40 g sirovk
- 20 g lisičk
- 20 g mraznic, poznanih tudi kot prava štorovka
- 50 g rumenega ježka, poznan tudi kot žemljasti ježek
- 40 g kostanjevk
- 130 g čebule (1 srednje velika čebula)
- 600 g krompirja
- 2 žlici bele gladke moke tip 500
- žlica domače masti
- 1200 ml vode
- sol po okusu
- poper po okusu
- peteršilj za okus in dekoracijo
Postopek za pripravo jesenske gobove mineštre:
Gobe, ki smo jih prinesli iz gozda, doma še enkrat pregledamo, ko jih iz košare prelagamo na pladenj in preverimo, da smo res nabrali samo užitne gobe. Nabrane gobe dobro očistimo, po potrebi operemo pod tekočo vodo, šele potem jih začnemo rezati na drobno.
Ko imamo gobe očiščene in na drobno narezane na debelino tri do štiri milimetre, narežemo še čebulo, v loncu stopimo mast in na njej prepražimo čebulo, da postekleni.
Na prepraženo čebulo stresemo narezane gobe, dodamo moko in 200 ml vode in dobro premešamo, nato na zmernem ognju kuhamo pet minut.
Krompir dobro operemo in ga narežemo na drobne kocke, velikosti približno enega centimetra. Narezan krompir stresemo k gobam, dolijemo 1000 ml vode, posolimo in kuhamo še dvajset minut, oziroma toliko časa, da je kuhan tudi krompir. Med kuhanjem jesensko gobovo mineštro večkrat premešamo.
Jesensko gobovo mineštro ponudimo v skledi ali krožniku, za dekoracijo ponudimo vejico peteršilja, ki pa ga tudi lahko na drobno narežemo in potresemo po mineštri.
Tako kot gobe pazljivo nabiramo, jih moramo tudi pazljivo skuhati. Lučka Glaser
Zraven gobove mineštre priporočam tudi košček doma pečenega kruha:
- Ržen kruh z droži.
- Enkrat vzhajan ajdov kruh z orehi.
- Pirin kruh s cvetom žefranike.
- Polnozrnat kruh s solno kvasno emulzijo.
- Ovseni kruh s kvasno emulzijo.
- Črni kruh s kvasno solno emulzijo.
- Mlečni bel kruh iz kruhomata.
- Hitro pripravljen polnozrnati kruh iz aparata za peko kruha.
- Konopljin kruh iz kruhomata.