Telečja pečenka v omaki
Telečjo pečenko v omaki pripravimo takrat, ko nam v hladilniku ostane že pečen kos teletine in smo v zadregi, kako bi ga najbolje uporabili in s tem spremenili jedilnik prejšnjega dne, pri tem pa ohranili okus in svežino mesa. Priprava je hitra in enostavna, zrezki pa zaradi omake postanejo sočni, da se kar stopijo v ustih.
Pripomočki za pripravo telečje pečenke v omaki
- ni posebnih pripomočkov
Sestavine za telečjo pečenko v omaki
Za dve osebi
- 6 telečjih zrezkov (velikost odvisna od velikosti kosa telečje pečenke)
- 2 žlici pšenične moke tip 500
- 1 žlica sončničnega olja
- 500 ml tekočine, ki je lahko sok od pečenja, jušna osnova ali voda
- morska sol po okusu
Priprava telečje pečenke v omaki
Pri pečenju večjega kosa teletine se nam lahko zgodi, da nam je del pečenega mesa ostal in naslednji dan izgubil vso sočnost in zapeljivost sveže pečene teletine.
Iz kosa pečenega telečjega mesa narežemo zrezke debeline 10 do 15 mm, ki naj bodo približno enake debeline, in jih za nekaj minut namočimo v soku, ki je nastal pri pečenju svežega telečjega mesa.
V ponvi, na sončničnem olju prepražimo moko, da lepo porjavi, pražimo na zmernem ognju, da moka počasi porjavi in se ne zažge, saj lahko z zažgano moko pokvarimo čudovit okus telečjega mesa.
Ko je moka lepo porjavela, ji dodamo sok od pečenja, toplo jušno osnovo ali vodo, počakamo da omaka zavre, če smo dodali vodo, jo je potrebno posoliti, drugače moramo biti s soljo previdni, saj so sok od pečenja, jušna osnova in zrezki že slani.
Med rahlim vrenjem omake dodamo v ponev narezane zrezke in jih pokuhamo za 5 do 8 minut, če omaka zrezkov ne prekrije, jih moramo med kuhanjem obrniti, da se zrezki v celoti prepojijo.
Telečje zrezke ponudimo skupaj z omako, na krožnik pa lahko dodamo testenine, npr. široke rezance, ki jih skuhamo po navodilu proizvajalca, za dekoracijo pa uporabimo sezonsko zelenjavo.
Z malo iznajdljivosti lahko pripravimo in na novo uporabimo del kosila, ki je ostal od prejšnjega dne. Lučka Glaser
Za prilogo lahko ponudimo:
- Pire krompir s kislo smetano.
- Beli žganci s krompirjem.
- Pražen krompir.
- Slan krompir v kosih za začetnike.
- Bučni njoki (svaljki) z maslom in drobtinami.
- Domači bleki, krpice ali flikce.
- Domači jajčni rezanci.
- Riž z ajdovo kašo kot priloga.
- Kruhovi cmoki.
- Štrukelj s starim kruhom in skuto.