Suho praženje lešnikov
Lešniki in tudi drugi oreščki dobijo bolj intenzivna vonj in okus, če jih suho popražimo. Postopek je hiter in enostaven, z njim pa si olajšamo tudi odstranjevanje ovojev.
Sestavine za suho praženje lešnikov:
- celi lešniki
Pripomočki za suho praženje lešnikov:
- ponev ali posoda
- kuhalnica
- kuhinjska krpa
- skleda
Postopek za suho praženje lešnikov:
V suho, torej nepomaščeno ponev oz. posodo damo cele lešnike. Ponev pristavimo na štedilnik. Lešnike večkrat premešamo, da se ne zažgejo. Zaradi vročine bo ovoj na lešnikih začel pokati ali bo celo sam odpadel. Pražimo jih na zmerni temperaturi in res pazimo, da ne bodo postali črni, z mešanjem pa dosežemo tudi, da se enakomerno popražijo z vseh strani.
Po približno 10 minutah suhega praženja in ko večina ovojev popoka, ponev z lešniki odstranimo s štedilnika.
Na pult ali mizo razgrnemo kuhinjsko krpo in nanjo stresemo popražene lešnike.
Lešnike zavijemo v krpo in jo z rokami gnetemo. Tako se bodo lešniki drgnili drug ob drugega, kar bo povzročilo, da bodo ovoji popadali z lešnikov.
Vseeno se zgodi, da se kakšnega lešnika ovoj drži trdneje, zato tudi po drgnenju s krpo ostane na lešniku. Take lešnike lahko še malo suho popražimo v ponvi ali pa ovoj postrgamo z nožkom.
Suho popraženi lešniki so izrazitega okusa in so odlična malica, lahko pa jih sesekljamo ali zmeljemo in uporabimo za razne sladice ali druge jedi.
Za karkoli že jih boste uporabili – dober tek!