Čaj iz posušenih listov kutine
Čaj iz posušenih listov kutine je kislo sladkega okusa in nežne rumeno oranžne barve.
Čaj je v ljudski medicini najbolj poznan za zdravljenje drisk pri otrocih in ga še v današnjih časih uporabljajo tako otroci kot tudi odrasli. Listi kutine imajo številne zdravilne lastnosti zaradi pomirjajočih učinkov, pomirjajo prebavni sistem, umirjajo kašelj, krepijo imunski sistem in imajo lastnosti antioksidantov. Surovi plodovi kutine so neužitni, kot tudi pečke in listi, zato jih je potrebno toplotno obdelati.
Čaj iz posušenih listov kutine – pripomočki
- pladenj za sušenje ali električni sušilec za zelišča in zelenjavo
- sekljalnik
- merica za tekočino
- kozarec ali posodo primerno za shranjevanje živil s pokrovom
Čaj iz posušenih listov kutine – sestavine
- količina listov kutine primerna našim potrebam
Čaj iz posušenih listov kutine – postopek priprave
Sveže liste kutine obiramo v času vegetacije, sredi dopoldneva, dokler ne pade slana in to v suhem sončnem vremenu, saj so listi zelo kompaktni in vsebujejo vlago, zato se tudi zelo počasi sušijo.
Liste lahko sušimo v suhem toplem zračnem prostoru in jih razprostremo na prezračevalnem pladnju, med sušenjem jih večkrat premešamo, sušenje traja lahko tudi do mesec dni. Za hitrejše sušenje pa lahko uporabimo električni sušilec za sadje, zelenjavo, zelišča ali začimbe, toda temperatura sušenja ne sme preseči 30 °C. Listi kutine so suhi takrat, ko se med prsti že drobijo.
Posušene liste kutine damo v sekljalnik in jih sesekljamo toliko, da so listi delno zdrobljeni.
Nato jih preložimo v skodelico, kjer se zdrobljeni listi prilagodijo sobni temperaturi, če smo prepričani, da so listi dovolj suhi jih shranimo v posodo primerno za shranjevanje živil in jih zapremo. Posušeni in zdrobljeni listi, ki so pravilno shranjeni so uporabni najmanj eno leto.
Trije načini priprave čaja
Poparek iz listov kutine pripravimo tako, da 2 žličke zdrobljenih listov prelijemo z 200 ml vrele vode, lonček pokrijemo za 10 minut, nato čaj precedimo in ga pijemo po požirkih, čaj pomaga pri prebavnih motnjah.
Poparek lahko pripravimo tudi iz 1 žlice zdrobljenih listov, ki jih prelijemo z 1000 ml vrele vode, lonec pokrijemo in pustimo stati 2 – 3 ure, 100 ml čaja popijemo pred obroki, čaj blaži akutne bolečine v želodcu in črevesju ter blaži napade astme.
Zavretek iz posušenih listov kutin pripravimo tako, da 1 žličko zdrobljenih listov prelijemo z hladno vodo, jo zavremo in ko zavre, jo pokrito pustimo stati 10 minut, nato ga precedimo. Čaju lahko dodamo tudi med ali sladkor. Tako kuhan čaj lahko ponudimo kot del obroka, ali zraven peciva in tortic.
Naj bo tudi pri pripravi obroka malo spremembe, saj bodo gostje težko ugotovili vrsto čaja. Lučka Glaser
Iz kutin poskusite tudi:
- kutinov kompot brez dodanega sladkorja,
- kutinovo kremno čežano,
- kutinove gratinirane palačinke,
- kutinovo pito.