Valentinovi srčki na palčkah
Za valentinovo dragemu ali dragi pripravite simpatične srčke na palčkah. To so majhne tortice oziroma cakepopsi na palčkah, ki jih boste pojedli v nekaj grižljajih. Okus čokoladnega obliva se bo v ustih pomešal z mehkobo slastne sredice in vas prepričal, da boste segli po še enem valentinovem srčku! 🙂
Pripomočki za valentinove srčke na palčkah:
biskvit:
- skledi
- jogurtov lonček
- mešalnik
- plastična ali lesena kuhalnica
- pekač (srednje velik, velikost sicer ni pomembna)
valentinovi srčki:
- večja in manjša posoda
- žlica
- palčke za cakepopse ali lesene palčke za ražnjiče
- stiroporast podstavek (tako velik, da gre v hladilnik)
- skledica in žlička
Sestavine za valentinove srčke na palčkah:
biskvit:
- 4 jajca
- 1 jogurtov lonček sladkorja
- 1 jogurtov lonček olja
- 2 jogurtova lončka moke
- 1 zavitek pecilnega praška
- rdeča jedilna barva
valentinovi srčki:
- 250 g sirčka mascarpone
- malo ruma
- malo cimeta
- 300 g čokolade (jaz sem uporabila pol mlečne pol jedilne čokolade)
- rdeče pikice za posip
Postopek za valentinove srčke na palčkah:
biskvit:
V skledi ločimo beljake in rumenjake. Beljake stepemo v sneg, rumenjakom pa dodamo sladkor in jih penasto umešamo.
K rumenjakom postopno prilivamo olje in mešamo z mešalnikom.
Masi dodamo malo rdeče jedilne barve in mešamo. Koliko barve bomo dodali, je odvisno od naših želja in okusa.
Moki primešamo pecilni prašek in ju postopno dodajamo k rdečkasti masi.
Na koncu s plastično ali leseno kuhalnico ročno vmešamo sneg iz beljakov.
Maso za biskvit vlijemo na pomaščen pekač. Uporabila sem približno 35 x 22 cm velik pekač, a velikost pravzaprav ni pomembna. Od velikosti pekača je odvisen le čas peke: če boste uporabili večji pekač, bo biskvit hitreje pečen. Pekla sem na 150 °C približno 25 min.
Postopek za valentinove srčke na palčkah:
Ko je biskvit pečen, ga pustimo, da se ohladi. Nato ga zdrobimo v skledo.
Dodamo mu sirček mascarpone. Predlagam, da ne dodaste vsega naenkrat, ampak maso z umitimi rokami pregnetete in poskusite oblikovati kroglico. Če se masa drobi, dodajte še malo mascarpona. Po želji in za boljši okus dodajte še rum in cimet.
Ko oblikujemo kroglico, ne sme biti razpokana.
Iz kroglic nato oblikujemo srčke: kroglico sploščimo (debela naj bo približno 2 cm), spodnji del oblikujemo v črko V, zgornji del pa v dva polkroga, značilna za srčasto obliko. Pri tem si pomagajmo s pecljem žlice. Srček še malo popravimo s prsti, da bo lepe srčaste oblike. Nič hudega, če ni popoln, saj bo prelit s čokolado, ki bo skrila nepravilnosti.
Srčke zložimo na krožnik ali podstavek in jih postavimo na hladno za vsaj nekaj ur, najbolje pa kar čez noč.
Naslednji dan si pripravimo pripomočke in stopimo čokolado. To storimo tako, da v večjo posodo nalijemo malo vode, čeznjo pa postavimo manjšo posodo. Vse skupaj postavimo na štedilnik. Voda ne sme vreti, mora pa biti vroča, tako da rahlo izhlapeva in greje zgornjo posodo. Vanjo damo koščke čokolade (predlagam, da ne vse naenkrat, ampak približno pol, nato pa jo dodajamo, ko nam je zmanjkuje).
Ko se čokolada stopi, iz hladilnika vzamemo nekaj srčkov. Palčko pomočimo v čokolado približno 1 cm globoko in nanjo napičimo srček.
Nato cel srček potopimo v stopljeno čokolado – pri tem si pomagamo z žlico, s katero na srček nanašamo čokolado. Ko je srček prekrit s čokolado, palčko naslonimo na rob posode in rahlo potrkamo, da odvečna čokolada odteče.
Takoj zatem srček posujemo s posipom, npr. rdečimi pikicami, ki smo si ga pripravili v skledico. Palčko z valentinovim srčkom zapičimo v stiroporast podstavek.
Postopek ponavljamo, dokler ne oblijemo vseh srčkov na palčkah. Potem podstavek postavimo v hladilnik, da se valentinovi srčki strdijo.
Namig:
Če se nam ne ljubi oblikovati vseh kroglic v srčke, jih lahko okrasimo s čokolado in posipom, da bodo prav tako privlačne in okusne. Stopljeno čokolado damo v vrečko za živila, odrežemo konico in na kroglice narišemo črte ali drug vzorec.
Posujemo jih z mrvicami, ohladimo in ponudimo.
Dober tek in prijetno valentinovo! 😉