Melisin sirup
Melisa je zelo vsestranska rastina, ki jo v poletnih mesecih najdemo na vrtovih. Njen grmiček zraste do 80 cm visoko, listi pa imajo značilen vonj po limoni. Uporabna je tako v zdravilstvu, saj se uporablja kot blago pomirjevalo, proti nespečnosti in tesnobi ter lajša prebavne težave, prav tako pa tudi v kulinariki kot začimba pri pripravi perutnine, ribjih in divjačinskih jedi.
Mi bomo danes naredili melisin sirup, osvežilno pijačo, ki jo bomo lahko pili skozi celo leto. Sirup zmešamo z vodo in malo ledu, lahko pa ga uporabimo tudi npr. v koktejlih.
Melisin sirup – pripomočki:
- 2 veliki posodi
- gosto cedilo
- majhen lijak za nalivanje sirupa v steklenice
- steklenice (lahko so tudi že uporabljene; potrebujemo 4 steklenice po 1 liter, oziroma 8 po pol litra)
Sestavine za melisin sirup:
Za približno 4 litre sirupa:
- večji šop melise
- 3 litre vode
- 3 kilograme sladkorja
- 10 dag citronke
Melisin sirup – postopek priprave:
V veliko posodo nalijemo tri litre vode. Nato vsujemo 3 kilograme sladkorja in pustimo, da se sladkor raztopi. Vmes nekajkrat premešamo.
Ko je sladkor raztopljen, pustimo malo, da se ohladi in še v mlačno vodo damo citronko in meliso. Pokrijemo in pustimo 24 ur, da se namaka.
Naslednji dan vzamemo cedilo in še drugo večjo posodo in v njo precedimo vsebino. Pazimo, da notri ni delcev melise. Damo nazaj na štedilnik in sirup zavremo. Medtem dobro očistimo steklenice in pokrovčke. Ni pomembno, kakšne so steklenice, lahko so tudi že uporabljene, pomembno pa je, da so dobro očiščene. Medtem prižgemo pečico na 100 stopinj Celzija in za 10 minut in postavimo steklenice in pokrovčke notri. Steklenice se tako sterilizirajo, kar prepreči bakterijam, da bi ostale v steklenicah in s tem prej pokvarile sirup.
Vroč sirup nato s pomočjo lijaka prelijemo v steklenice.
Steklenice dobro zapremo, lahko jih tudi pokrijemo s krpo, da se počasi ohlajajo.
Sirup narejen na tak način, nam bo zdržal zelo dolgo, saj sladkor v njen deluje kot konzervans. Hranimo ga v temnem in hladnem prostoru (klet, shramba).
Pozdravljeni! Mene pa zanima, zakaj se mi na vrhu sirupa naredi motna kožica, ostala vsebina sirupa je kristalno čista in tudi dobrega okusa. Ko delam sirup iz rdeče bazilike, pa se mi to ne naredi.
Hvala in lep pozdrav, Marjana
Morda je razlog v tem, ker voda ni prevreta? Pravijo, da je vodo fino prekuhati preden se strese sladkor vanjo.
Verjetno bo res to razlog, čeprav težko zagotavljam, saj se meni to še ni zgodilo. Poskusite naslednjič prevreti, pa boste videli, če bo še vedno enako.
mene pa zanima,če je recept pravi…samo 10g citronke???? to je samo 1 dag
še nekaj me zanima,na koliko zavremo sirup? 80 stopinj je dovolj? hvala
Običajno, ko govorimo o ”zavreti” to pomeni 100 °C. Bom pa preverila in vam sporočim točen odgovor.