Barvni humus
Barvni humus je barvit in okusen humus, ki v zabavno paleto barv združuje kar tri različne okuse namazov.
Kdor ne pozna humusa; to je namaz pripravljen iz čičerike, s kančkom olivnega olja in limoninega soka ter česna. Originalni namaz ima med sestavinami tudi tahini, ki sem ga jaz izpustila, sem pa namaz obogatila tako, da sem z različnimi kombinacijami zelenjave humusu dodala različno barvo. Tako je vsak humus drugačen, prvi je narejen iz rdeče pese, drugi iz pečene rdeče paprike in zadnji iz sveže špinače.
Odličen je kot predjed, ki ga lahko namažete na kruh ali ga ponudite poleg krekerjev ali samo z zelenjavo. Otroci bodo nad barvnim humusom zelo navdušeni, vsaj moj 5 letnik je bil. 🙂 Zato smo ga tudi pri nas kar hitro pojedli za zajtrk poleg domačega kruha. Odlična ideja, kako nekaj zdravega ponuditi otrokom, da bodo z veseljem pojedli.
Pripomočki za barvni humus:
- palični mešalnik s posodo za sekljanje
- tehtnica
- ožemalnik
- žlica in žlička
- nož in deska
- žlica
- posoda za namaz (moja je bila 15 x 17 cm)
Sestavine za barvni humus
Skupno za okoli 450 g barvnega humusa.
Za rdeč humus:
- 120 g kuhane čičerike
- 50 g kuhane rdeče pese
- 1 žlica olivnega olja po potrebi
- pol stroka česna
- sol po okusu
- 2 žlici limoninega soka
Za oranžni humus:
- 100 g kuhane čičerike
- 50 g pečene rdeče paprike (jaz sem uporabila vloženo)
- sol po okusu
- 1 žlica limoninega soka
- pol stroka česna
Za zelen humus:
- 100 g kuhane čičerike
- 30 g sveže špinače
- sol po okusu
- 1 žlica limoninega soka
- pol stroka česna
Kako naredimo barvni humus:
Za humus lahko uporabite že kuhano čičeriko iz pločevinke, ali pa jo skuhate sami. Preden skuhate čičeriko, jo je potrebno čez noč namočit in potem se kuha kar nekaj časa cca. 1 uro in pol. Če boste kuhali v ekonom loncu, se bo hitreje skuhala. Bolj podrobno pripravo čučerike pa si lahko pogledate v receptu za odličnen čičerikin namaz.
Najprej si pripravim posodo za sekljanje s paličnim mešalnikom ter ožemalnik. Najprej ožamem pol limone in limonin sok pustim ob strani.
Nato se lotim priprave rdečega humusa, ki je, poleg čičerike, narejen iz rdeče pese.
Rdečo peso skuham kar v ekonom loncu, saj je hitreje. Pred kuhanjem rdečo peso umijemo in jo damo v posodo za kuhanje in jo zalijemo z vodo, toliko, da je pesa pokrita. Če boste rdečo peso kuhali v navadnem loncu, se kuha malo več kot pol ure, odvisno od velikosti. Malo proti koncu kuhanja z vilicami poizkusite, če se vilice že lepo zapičijo vanjo. Ko je pesa kuhana, jo z nože olupim in narežem na manjše koščke.
Za humus lahko uporabite tudi vloženo rdečo peso. Samo malo jo splaknite in sperite perite pod tekočo vodo, da ne bo humus preveč kisel.
V posodo za sekljanje dam že kuhano (in odcejeno) čičeriko ter česen, sok limone in rdečo peso. Vse skupaj zmešam. Če imate občutek, da je vse preveč suho lahko dodate še žlico olivnega olja. Po občutku. Humus poizkusite in, če še kaj manjka, dodajte po okusu. Rdeč humus prestavim v posodo za namaz.
Sedaj se lotim še oranžnega namaza. Posodo za sekljanje umijem in nato v njej zmešam čičeriko, pečeno rdečo papriko, česen in limonin sok. Oranžen humus preložim v posodo zraven rdečega humusa.
In že je na vrsti zadnji namaz, to je zeleni namaz. Posodo ponovno umijem in v njo dam čičeriko ter liste oprane sveže špinače. Dodam še pol stroka česna in žlico limoninega soka, sol po okusu ter vse skupaj zmešam. Zelen humus dodam ostalima dvema, da nastane barvi humus.
Barvni humus lahko ponudite kot predjed ali ga namažete na domač kruh, mmmm!
Uživajte v barvno zabavnem humusu!
Barvni humus lahko namažete tudi na domač kruh, kot je ržen kruh brez vzhajanja ali na domač pirin kruh s semeni brez gnetenja. Ponudite ga lahko tudi otrokom na sezamovih krekerjih. Verjamem, da bodo navdušeni. 🙂