Orehova potica, ki uspe. Vedno.
Orehova potica je slovenska kulinarična posebnost. Orehova potica se je prvič pojavila že pred več kot 200 leti. Kaj pa recept? Receptov za pripravo orehove potice je ogromno. Tudi sama sem preizkusila kar nekaj receptov. Dokler nisem v enega združila kar dva recepta, iz obeh sem vzela najboljše. In tako je nastal recept za orehovo potico, ki uspe. Vedno.
Orehova potica – pripomočki
- pekač za potico (jaz uporabljam glinenega, premera 33 cm)
- električna pečica
- čopič za mazanje
- merilnik tekočin
- kuhinjska tehtnica
- delovna površina
- valjar
- posoda (3x)
- žlica
- lesen nož za mazanje nadeva (ali drugi pripomoček)
- električni mešalnik z nastavkom za stepanje
Orehova potica – sestavine
Za testo:
- 60 dag moke
- 1/2 žličke soli
- 4 rumenjake
- 5 dag sladkorja
- 1 jedilna žlica ruma
- 3 dl toplega (ne vročega!) mleka
- 5 dag masla
- 3 dag kvasa
- 1 zavitek vanilijevega sladkorja
- limonina lupina
Za nadev:
- 60 dag mletih orehov
- 15 dag sladkorja
- 2 dl mleka (lahko je mlačno) ali sladke smetane
- 2 žlici ruma
- 1/2 čajne žličke cimeta
- 1/2 čajne žličke drobno mlete kave
- sneg iz 3 beljakov
Za premaz:
- 1 beljak
In še:
- maslo za mazanje pekača
Orehova potica – postopek
Kvas z malo sladkorja raztopimo v manjši količini toplega mleka, posujemo z malo moke in pustimo vzhajati.
Medtem moki dodamo sol in maslo, ter naredimo kašo.
Nato dodamo dišave, sladkor, rumenjake in nazadnje še vzhajan kvas in preostalo mleko. Testo dobro umesimo in zgnetemo. Dobro zgneteno testo položimo na pomokano površino (sama ga dam v večjo plastično posodo, ki služi temu namenu), ga pomokamo še povrhu in pustimo vzhajati v toplem prostoru približno 2 uri.
Malo preden je testo dovolj vzhajano, pripravimo orehov nadev. Iz 3 beljakov stepemo trden sneg. suhe sestavine nadeva stresemo v večjo skledo in jih premešamo. dodamo še mleko ali sladko smetano, rum. Ponovno premešamo, nato pa vmešamo še sneg iz beljakov.
Ko je nadev pripravljen in testo vzhajano, testo kipnemo na pomokano delovno površino (pri meni je to kar bombažna rjuha).
Nato testo razvaljamo (0,5-1 cm debelo) – pri tem gledamo da bo dolžina zavite potice ustrezala premeru pekača, in namažemo z nadevom, ki smo ga naredili. Testo za vijemo, kot bi zavijali rolado.
zavito potico položimo v pekač, ki smo ga pred tem namazali z maslom in potico pokrijemo s kuhinjsko krpo in ponovno vzhajamo (približno 1 uro).
Ko potica ponovno vzhaja, jo s čopičem za mazanje premažemo z beljakom. Preden damo potico v pečico, jo še narahlo prepikamo (lahko kar z noževo konico) na več koncih.
Pečico predhodno ogrejemo na 200 stopinj Celzija (ventilacijska). Tik preden damo potico v pečico, temperaturo zmanjšamo na 180 stopinj (ventilacijska pečica). Ko potica narahlo zarumeni, temperaturo zmanjšamo na 160 stopinj Celzija (ventilacijska pečica). Potico pečemo od 60 do 90 minut. Če niste prepričani, ali je potica že pečena, lahko naredite preizkus s pletilko.
V kolikor sumite, da bi se vaša potica preveč zapekla, čez pekač položite peki papir. To storite takrat, ko vam zapečenost skorje ustreza (pri meni je to običajno po 30 minutah pečenja) in ne želite, da se zapeče še bolj. Temperaturo pečenja pa lahko znižate še za 10 stopinj Celzija.
Pečeno orehovo potico skupaj z modelom vzamemo iz pečice in jo pustimo, da se v pekaču ohladi, nato pa jo denemo na desko, na kateri bomo potico tudi rezali.
Orehovo potico lahko po želji tudi zamrznete in jo odtalite, ko jo potrebujete. A meni osebno je daleč najboljša sveža.
Naj vam tekne!