Nočna orehova potica
Nočna orehova potica je zelo preprosta za pripraviti ter vrhunskega okusa, zaradi kvalitetnih sestavin, ki smo jih uporabili, je testo rahlo in mehko, nadev pa vsebuje orehe, mleti cimet in nageljnove žbice …, njihovi okusi se odlično prepletajo.
Posebnost nočne potice je, da zvečer testo zamesimo, brez vzhajanje testa, naredimo namaz za potico, jo razvaljamo, namažemo, zavijemo in shranimo v hladilniku. Naslednji dan jo damo samo v pečico in potico spečemo, od tod tudi izvira njeno ime nočna potica.
Kadar vemo, da bomo naslednji dan potrebovali sveže pečeno potico, je najboljše, da pripravimo nočno orehovo potico že zvečer in naslednji dan, ko pijemo jutranjo kavico se bo potica že spekla.
Pripomočki za pripravo nočne orehove potice
- sekljalnik ali mesoreznica za orehe
- mešalnik za mešanje testa, lahko testo zamesimo tudi ročno
- pečica
- model za potico premera 30 cm lahko pa uporabite tudi pekač
Sestavine za pripravo nočne orehove potice
Sestavine za testo:
- 700 g pšenične moke tip 500
- 15 g morske soli
- 7 g suhega kvasa ali 42 g svežega kvasa
- 80 g masla
- 50 g sladkorja
- 4 rumenjaki
- 300 ml mleka
- 3 žlice ruma
- nastrgana limonina lupinica ene bio limone
- 150 g kisle smetane
- 40 g masla za premaz modela ali pekača
Sestavine za nadev:
- 500 g mletih orehov
- 100 g masla
- 3 rumenjake
- 200 g sladkorja
- nastrgana limonina lupinica ene limone
- 1 žlička mletega cimeta
- 1 žlička mletih nageljnovih žbic
- 1 vrečka vanilin sladkor
- 250 g kisle smetane
- 1 žlica mlete prave kave
- iz 5 jajčnih beljakov sneg
Za premaz:
- 2 jajčna beljaka
Za posip:
- 30 g mletega sladkorja
Iz zgornjih sestavin boste dobili 2,5 kg potice.
Priprava nočne orehove potice
Najprej pripravimo vse sestavine za testo in nadev, tako bo delo hitreje in bolj tekoče teklo. Za maslo je priporočljivo, da je ogreto na sobno temperaturo, da se lepše umeša v testo in nadev.
V posodo odtehtamo in presejemo moko, od skupne količine moke odvzamemo 50 g moke, ki jo bomo uporabili za gnetenje in valjanje testa. Moki, ki jo imamo v skledi, dodamo sol, ki jo umešamo med moko ter naredimo na sredini vdolbino, vkatero bomo dodajali ostale sestavine za testo.Sedaj ločimo beljake in rumenjake, beljake shranimo za kasneje, potrebovali jih bomo za pripravo nadeva, k moki pa dodamo rumenjake, sladkor, maslo, nastrgano limonino lupinico, rum, kislo smetano, mleko in kvas in vse sestavine ročno ali pa strojno dobro umešamo v testo, mesimo tako dolgo, da se sestavine povežejo in testo loči od sklede, ter se testo ne lepi več na roke. Testo gnetemo približno 12 do 15 minut in potem ga pustimo na sobni temperaturi v skledi pokritega s kuhinjskim prtičkom med tem časom, ko pripravljamo nadev.Sedaj pripravimo nadev za nočno orehovo potico, orehe preberemo in jim odstranimo morebitne koščke lupinice in smeti, potem orehe zmeljemo ali pa sesekljamo. Orehe je najbolje prebrati in zmleti še preden zamesimo testo za nočno potico.Beljake in rumenjake ločimo, en beljak dodamo v posodo za stepanje snega ( preostalim 4, ki smo jih shranili pri pripravi testa), dva beljaka pa pustimo, da bomo z njim premazali potico, preden jo bomo dali v pečico. Rumenjake damo v dovolj veliko skledo, da pripravimo nadev, nato jim dodamo sladkor in maslo in te sestavine penasto umešamo,Dodamo še kislo smetano, polovico mletih orehov, mleti cimet in klinčke, nastrgano limonino lupinico, vanilin sladkor in kavo, ter vse sestavine umešamo v gladek namaz.Iz 5 beljakov stepemo trd sneg. Ostala nam je tudi še polovica orehov. Sedaj pogrnemo kuhinjski prt na kuhinjski pult ali mizo in prt potrosimo z moko, nanj položimo testo in ga razvaljamo na 5 do 7 mm, najbolj moramo biti pozorni, da razvaljamo na tanko tudi robove.
Razvaljano testo najprej enakomerno vse do robov testa namažemo s pripravljenim orehovim nadevom, preko nadeva potrosimo preostale orehe, ki smo jih shranili in čisto na koncu čez nadev enakomerno porazdelimo še sneg jajčnih beljakov.
Testo z nadevom tesno zavijemo tako, da ga potegnemo, privzdignemo in zavijemo, da nadev ostane na delu, ki smo ga namazali, tako nadaljujemo, dokler ni potica v celoti zavita. Zvitek nočne orehove potice, previdno položimo v pomaščen pekač , ki smo ga namastili z maslom in pazimo, da se konci v modelu stikajo, pokrijemo s kuhinjskim prtičkom ali prtom ter jo takoj postavimo v hladilnik na temperaturo okoli 7 °C, kjer jo pustimo vzhajati 8 lahko tudi do 14 ur, največkrat se pusti potico vzhajati v hladilniku preko noči.
Če ugotovimo, da imamo premajhen pekač, konce potice odrežemo in damo peči v drug pekač, ki smo jo namastili z maslom.
Zjutraj vzamemo nočno orehovo potico iz hladilnika in jo večkrat z iglo prebodemo ter premažemo z jajčnimi beljaki, pustimo jo na sobni temperaturi toliko časa, da se nam pečica ogreje.Potem damo potico v navadno ogreto pečico na 180 °C in jo pečemo 50 minut, če opazimo, da se hoče vrhnja skorjica preveč zapeči, jo pokrijemo s peki papirjem in s tem ublažimo neposredno temperaturo na vrhnjem delu. Pečice se med seboj razlikujejo tako, da občasno opazujemo, kako se potica peče.
Pečeno nočno orehovo potico damo iz modela na rešetko, da se počasi ohladi, ohlajeno postavimo na večji krožnik ali pladenj in jo posujemo z mletim sladkorjem. Če smo spekli preveč potice, jo lahko tudi narežemo, shranimo v posodice, ki dobro tesnijo in na hitro zamrznemo za poznejšo uporabo.
Potica nam v družini pričara praznike pa naj bo god, rojstni dan ali božič … Lučka Glaser
Pripravila sem vam povezave, do okusnih receptov za različne potice, poskusite, korajža velja:
- Kraljica vseh potic je: Potratna potica.
- Hitro pripravljena orehova potica.
- Sadna potica z nadevom iz hrušk.
- Ocvirkova potica.
- Drobnjakova potica.
- Pehtranova potica.
In boljši praznični kruh: