Zelenjavna omaka za ozimnico
Zelenjavna omaka za ozimnico je shranek, ki si ga pripravimo v času, ko je naš vrt poln pridelkov in je potrebno, da vsaj del pridelkov shranimo za jesenski in zimski čas. Ljubitelji zelenjavnih shrankov, ki nimajo te sreče, da bi imeli domačo zelenjavo, pa lahko vse sestavine nabavijo tudi na tržnici ali v trgovini, toda pri tem je treba paziti, da je zelenjava zdrava in sveža.
Zelenjavna omaka ima prijeten vonj in okus po paradižnikih in papriki, ki se rahlo mešajo s sestavinami ostale zelenjave. Zelenjavno omako lahko uporabimo za prelitje vseh vrst testenin, riža in kot dodatek za kuhano ali pečeno meso.
Pripomočki za pripravo zelenjavne omake
- posoda za pranje
- deska za rezanje
- nož
- lonec
- kuhalnico
- krožnik
- tehtnica
- sekljalnik
- ročni kuhinjski strgalnik
- lij
- 440 ml kozarce s pokrovom (7 kosov)
- etikete
- pisalo
- kuhinjska krpa ali brisača za pokrivanje
Sestavine za zelenjavno omako:
Za sedem 440 ml kozarcev:
- 500 g očiščene paprike (zelena, rumena, rdeča, razmerje po želji)
- 700 g paradižnika
- 500 g mlade bele čebule skupaj z zelenim delom
- 800 g očiščenih bučk cukete
- 80 rdeče čebule
- sol po okusu
Postopek priprave zelenjavne omake
Mlado čebulo operemo, očistimo, odstranimo uvele porjavele zelene dele in jo skupaj z zelenim delom na drobno ročno narežemo.
Oprane paradižnike narežemo na večje kose in jih v sekljalniku sesekljamo, da dobimo tekočo maso, ki jo stresemo v lonec. Ker je masa tekoča, ni potrebno dodajati vode.
Rumeno, zeleno in rdečo papriko operemo, odstranimo pecelj in seme, jo narežemo na večje kose in jo v sekljalniku sesekljamo na drobno.
Mlade bučke operemo, jim odstranimo pecelj in jih na ročnem kuhinjskem strgalniku nastrgamo, ker so bučke mlade, jih ni potrebno lupiti in odstranjevati pečk.
V lonec, v katerega smo stresli sesekljani paradižnik, stresemo še sesekljano papriko, narezano mlado čebulo in na drobno narezano rdečo čebulo.
Lonec pristavimo na štedilnik, sestavine dobro premešamo, posolimo in pustimo vreti na zmernem ognju 15 minut, lonca ne pokrivamo in med vrenjem maso večkrat premešamo.
Pripravimo dobro oprane kozarce in pokrovčke, priporočljivo je, da oprane kozarce pred polnjenjem segrejemo v pečici segreti na 40 °C, če kozarce polnimo na kovinski podlagi jih ni potrebno segrevati. Kozarce napolnimo do vrha z vrelim shrankom in, ko jih zapremo, jih za nekaj minut obrnemo na glavo, da se razkuži tudi pokrovček.
Po nekaj minutah kozarce ponovno obrnemo, jih zložimo na primeren prostor in jih pokrijemo s kuhinjsko krpo ali brisačo in pustimo, da se počasi povsem ohladijo. Ko so kozarci ohlajeni, jih opremimo z etiketo s podatkom o vsebini in času shranka.
Shranite za jesenski in zimski čas, kar vam nudita vrt in narava. Lučka Glaser
Ob obilici zelenjave vam priporočam še nekaj shrankov:
- Sataraš za ozimnico.
- Bolgarska solata za ozimnico.
- Paradižnikova omaka z melancani.
- Kumare narezane v kisu.
- Stročji fižol v slanici za ozimnico.