Zamrzovanje peteršilja
Kadar imamo na voljo svež domač peteršilj, je super, kadar ni tako, pa je dobro imeti zalogo le-tega. Sama si jo naredim, ko imam na vrtu veliko peteršilja. Tega očistim in nasekljam ter zamrznem. Tako imam vedno pri roki svež peteršilj, ki je tudi že pripravljen za uporabo. Postopek je zelo enostaven in tudi časa nam ne vzame veliko, nam ga pa toliko več prihrani, ko ni treba peteršilja sekljati vsakič sproti.
Pripomočki za zamrzovanje peteršilja
- oster nož
- posodica, ki je primerna za zamrzovanje živil
Sestavine za zamrzovanje peteršilja
- poljubna količina svežega peteršilja
Postopek za zamrzovanje peteršilja
Ko peteršilj bujno zraste, ga poljubno količino porežemo – samo zeleni del, lahko pa izkopljemo celo rastlino in zamrznemo tudi korenino. To še posebej dobro očistimo in osušimo ter zamrznemo za takrat, ko bomo npr. kuhali govejo juho.
Zdaj pa si podrobneje poglejmo zamrzovanje listov peteršilja. Nabran peteršilj pregledamo in ovenele, porumenele ali kako drugače neprimerne listke izločimo. Ostali peteršilj nežno speremo pod tekočo vodo.
Položimo ga na kuhinjsko krpo in nežno popivnamo z drugo krpo.
Zdaj listke potrgamo s stebelc. Po želji ta korak tudi izpustimo in stebelca prav tako uporabimo.
Listke peteršilja sesekljamo z ostrim nožem.
Sesekljan petešilj za ozimnico shranimo v embalažo, ki je primerna za zamrzovanje. Sama uporabim plastične posodice ali steklen kozarček.
Embalažo opremimo še z nalepko. Sama za označevanje uporabljam kar pleskarski lepilni trak, na katerega z alkoholnim flomastrom napišem, kaj je notri in datum oz. letnico.
Sicer pa za ozimnico lahko zamrznemo tudi: