Triki in zvijače v kuhinji
Ni pomembno, kako izkušeni kuharji smo, lahko smo popolni amaterji ali pa profesionalci, vedno se nam lahko kaj zalomi pri pripravljanju jedi, kuhanju in peki. Preslana juha, preredka enolončnica, biskvit za torto, ki spet ni uspel in, navsezadnje, tudi pri rezanju čebule nas večina joče, kajne? Zato smo vam pripravili nekaj nasvetov oziroma trikov in zvijač, ki jih boste lahko uporabili, ko bo naslednjič šlo kaj narobe.
Triki in zvijače pri kuhanju juh in enolončnic
Juhe in enolončnice so ena izmed najbolj pogostih jedi na naši mizi. In prav tu se nam hitro lahko zgodi, da gre kaj narobe. Zato še ni potrebe, da bi celo jed vrgli stran. Le nekaj nasvetov in vse boste popravili tako, da nihče ne bo vedel, da ste sploh kaj naredili narobe.
Preslana juha
- V juho dodamo na pol prerezan surov krompir. Ta bo vase potegnil odvečno sol. Ko je krompir kuhan, ga odstranimo iz juhe.
- Juho razredčimo z vodo ali jušno osnovo.
- Malo pred serviranjem v juho dodamo kanček kisle smetane ali mleka.
Presladka juha
- Dodamo sol, malo belega vina ali kisa. Ko kuhamo juho ali enolončnico s korenjem, ga dodajamo bolj proti koncu, da juha zaradi njega ne postane presladka.
Premastna juha
- Če se nam ne mudi preveč, juho ohladimo, postavimo v hladilnik in maščoba se nam bo na vrhu strdila. Nato jo preprosto poberemo ven z zajemalko.
- Ko nimamo veliko časa, v juho damo nekaj ledenih kock, ki bodo maščobo vezale na sebe. Vendar moramo paziti, da poberemo kocke ven, preden se nam stopijo.
Preredka juha ali enolončnica
Skoraj vsako enolončnico želimo na koncu zgostiti, vendar pa ne želimo, da bi jed zaradi tega izgubila okus. Tu je nekaj načinov, kako lahko to storimo.
- Najbolj uporabljen način je podmet, kjer moko (navadno, pirino, polnozrnato) zmešamo z malo mrzle vode ali jušne osnove in mešanico vlijemo k vreli jedi.
- Uporabimo lahko tudi prežganje. To je moka, prepražena na olju ali na maslu. Prežganje delamo na srednji temperaturi in ga ves čas mešamo, da se nam ne zažge.
- Tudi krompir je odličen za zgoščevanje različnih enolončnic. Krompir (uporabimo lahko tudi bučko) na drobno naribamo v enolončnico ali juho.
- V jed lahko dodamo tudi kislo ali sladko smetano, ki jo zmešamo skupaj z rumenjakom. To je še posebej primerno za različne omake in nekatere juhe (recimo česnovo).
- Dodajamo tudi zmlete krušne drobtine (pri vampih).
Kako narežemo čebulo brez solz
Verjetno ni junaka med nami, ki med rezanjem čebule ne bi potočil nekaj solzic. Predstavljamo vam nekaj praktičnih nasvetov, kako se temu v veliki meri izogniti.
- Bolj hladna kot je čebula, manj žveplovih hlapov se bo sproščalo, manj boste jokali. Čebulo lahko daste v skrinjo ali pa jo nekaj časa namakate v mrzli vodi.
- Pred rezanjem pazite, da ne odrežete koreninice, saj je tu največ žveplovih hlapov. Tudi med rezanjem se dela s korenino lotite nazadnje.
- Čebulo pred rezanjem posolite.
- Desko za rezanje umijte z kisom za vlaganje.
- Čebulo režite z zelo ostrim nožem, da se preveč ne poškoduje in v zrak spusti preveč hlapov.
Triki in zvijače za popolno kuhane testenine
Testenine so še ena jed, ki jo obožujemo, saj jih lahko pripravimo na ogromno načinov. Na prvi pogled izgledajo preproste za pripravo, vseeno pa poznamo nekaj trikov, s katerimi lahko pripravimo testenine še boljše.
- Za kuhanje moramo uporabiti velik lonec in veliko vode.
- Prav tako moramo uporabiti veliko soli, da bodo testenine okusne. Eno žlico na tri litre vode.
- Testenine kuhamo kakšno minuto manj, kot piše na embalaži, saj jih bomo potem še pokuhali v omaki.
- V vodo nikoli ne dajemo olja, da se nam testenine ne sprimejo, saj nam bo potem omaka polzela iz testenin.
- Vedno prihranite kakšen kozarček vode, kjer so se testenine kuhale in ga dodajte omaki. Ta bo še izboljšala okus.
- Testenin po kuhanju ne spirajte, saj se s tem izgubi njihov okus.
Triki in nasveti za popolne piškote
Ne samo decembra, tudi čez leto radi spečemo piškote za naše domače. Če želite, da bodo res lepo uspeli in bodo še bolj okusni kot ponavadi, upoštevajte teh nekaj pravil. Uspeh je zagotovljen.
- Za peko imejte doma kakovostne sestavine. Nekatere stvari, tudi če so v shrambi, po nekem času niso več dobre (npr. oreščki, začimbe, pecilni prašek).
- Če delate maslene piškote, se testo rado prijema na delovno površino in valjar. Takrat je najbolje, da valjamo med dvema plastema prozorne folije ali pa papirja za peko. Tudi če površino pomokamo, bo v redu, vendar ne preveč, saj piškoti potem izgubijo okus.
- Ko delamo piškote z testomatom, se rado zgodi, da se nam ne primejo na pekač. Rešitev je, da imamo testo ogreto na sobno temperaturo, pekač pa mora biti zelo hladen, poleg tega pa čist in suh. Če bo pekač pretopel, se dobo piškoti razlezli že pred peko.
- Če imate pekač črne barve, bodo piškoti hitreje pečeni, kot če imate srebrnega.
- Uporabljajte papir za peko, da se izognete pomivanju mastnih pekačev. Isti papir lahko uporabite večkrat.
Triki in zvijače pri pripravi popolnega biskvita za torto
Torta je stvar, ki bi se je z veseljem lotil vsak izmed nas, da bi presenetil koga od svojih bližnjih za posebne priložnosti. A kaj, ko je toliko stvari, ki lahko gredo narobe. Če boste upoštevali teh nekaj trikov za pripravo biskvita, vam bo ta definitivno uspel.
- Vedno prej zmešamo posebej suhe sestavine (moka, pecilni …) in mokre sestavine (olje …). Suhe sestavine nato počasi vmešamo v mokre, da se nam biskvit ne bo drobil.
- Če je v receptu navedeno maslo, tega ne smete zamenjati z oljem ali obratno, saj te stvari v sebi nimajo enake količine maščob in biskvit ne bo uspel tako, kot mora.
- Dno pekača za biskvit vedno obložimo s peki papirjem, da ga potem lažje odstranimo.
- Včasih se nam zgodi, da se nam robovi biskvita prej zapečejo in ne narastejo tako kot na sredini. Rešitev je, da zmočimo krpo in jo ovijemo okoli pekača.
- Stvar, ki nam pri biskvitu dela največ preglavic, je klobuk na sredini. To pomeni, da imamo pečico na preveliki temperaturi in jo moramo zmanjšati za 10 stopinj Celzija. Kadar pa se nam preveč dvignejo robovi, pa temperaturo pečice zmanjšamo.
- Čas peke je pri vsaki pečici drugačen; če je biskvit pečen, preverimo tako, da vanj zapičimo zobotrebec in če je čist, je biskvit pečen. Lahko poskusimo tudi tako, da na sredino položimo prst in če gre malo noter in potem nazaj gor, v prvotno obliko, je biskvit pečen.
- Biskvit zvrnemo iz pekača po nekaj minutah, ne čisto vročega, saj se nam lahko prelomi. Na oblate pa ga narežemo popolnoma ohlajenega.
Predstavili smo vam le nekaj dragocenih nasvetov, ki jih lahko uporabite tudi pri svoji kuhi in peki. Na koncu pa le ne pozabite, da če hrano pripravljate s skrbjo in ljubeznijo, je tudi tisti ščepec soli preveč hitro pozabljen.
Pa veliko uspeha v kuhinji!