Z ajdo nad bolezni srca in ožilja
Print Friendly, PDF & Email

Ajda spada na slovenske jedilnike že vrsto let. Čeprav je pri nas uporabljena bolj v obliki žgancev, ki marsikomu ne teknejo, je ne smemo kar tako spregledati. Ajda se ne ponaša samo s svojo odpornostjo proti škodljivcem, temveč tudi z dejstvom, da uspeva tako v hladnem, kot toplem podnebju, pa tudi v slabi zemlji. Pravijo, da je to odlično žito za vse neizkušene, ki si sami želijo pridelovati žita doma.

ajda

Kaj dela ajdo posebno?

Čeprav ajdo prištevamo med žita je nadvse zanimivo dejstvo, da to ni. Žita spadajo namreč v vrsto trav, ajdo pa prištevamo med sadje. Razlog, da jo prištevamo med žita je ta, da jo lahko zmeljemo in tako dobimo moko ali pa z luščenjem dobimo semena za kašo.

Ajda je edina, ki se lahko ponaša s kar vsemi osmimi vrstami esencialnih aminokislin. Poleg vitaminov B skupine, vsebuje tudi ogromno mineralov. Predvsem natrij, magnezij, mangan, fosfor, kalij in železo.

Ajda pa ni zanimiva samo za vse z glutensko intoleranco, temveč tudi za  sladkorne bolnike, saj upočasnjuje prehod škroba v krvi in tako regulira krvni sladkor. Predvsem pa je nujna za vse s povišanim holesterolom.

ajda

Zakaj je ajda pomembna pri boleznih srca in ožilja?

Ajda zaradi velike vsebnosti magnezija sprošča žile, izboljšuje krvni pretok, dviguje imunski sistem in tako rekoč prebuja delovanje jeter.

Vodilni zdravniki so mnenja, da bi morali bolniki s povišanim holesterolom, poleg več telesne aktivnosti, uživati v bolj raznoliki in zdravi prehrani.

Tu najde svojo mesto ajda. Povišan nivo slabega LDL holesterola v krvi se namreč ne da uravnavati samo s statini. Uravnavamo ga lahko tudi s hrano. Pri tem moramo upoštevati pravilo, da v telo dovajamo čim manj slabih, nasičenih maščob (predelana hrana, maslo, sir, ocvrta hrana,…) in čim več nenasičenih maščob (mastne ribe, olivno olje, oves, oreščki,…).

Prav tako ima hrana z visoko vsebnostjo kalija, kot je to ajda, pri bolnikih s povišanimi vrednostmi slabega holesterola enak učinek kot zdravila, le brez stranskih učinkov. Ajda vsebuje tudi fitosterole, ki so nujne pri boleznih srca in ožilja. Flavonoidi v ajdi pa skrbijo za močne in fleksibilne kapilare in arterije.

Vse to seveda ne pomeni, da lahko ajda skupaj s svojimi rastlinskimi sorodniki ozdravi diabetes, bolezni srca in ožilja, arteriosklerozo in druge bolezni. Je pa dejstvo, da znatno pripomore k izboljšanju le-teh.

Zato uživajte čim več uravnotežene hrane, predvsem pa ne pozabite na ajdo. Lahko je več, kot le priloga v obliki žgancev. Za primerne recepte pa se sprehodite po naši spletni strani, bogati z zdravimi idejami.

Ocena:
Skupaj: 2 Povprečno: 5]

Dodaj odgovor