Hladno vložene solatne kumare v kisu
Hladno vložene solatne kumare v kisu si pripravimo v času, ko je kumar v izobilju in jih shranimo za kasnejši čas, da si lahko pripravimo solate ali pa jih ponudimo kot prilogo različnim mesnim jedem. Pri nabiranju solatnih kumar moramo biti pazljivi, da jih pravočasno naberemo, saj prezrele kumare, ki že dobivajo rumeno barvo, niso več primerne za ta način shranjevanja. Tako narezane in vložene kumare so zelo primerne za pripravo sendvičev, hamburgerjev ali obloženih kruhkov.
Kumare so nizkokalorične, saj vsebujejo več kot 97% vode. Vsebujejo tudi vitamine A, B1, B2 in C vitamin ter kalij in natrij.
Pripomočki za pripravo hladno vloženih solatnih kumar:
- posoda za pranje
- deska za rezanje
- nož
- skleda
- kozarci s pokrovčki za vlaganje
- lonec
- štedilnik
- etikete, pisalo
Sestavine za pripravo hladno vloženih solatnih kumar:
- solatne kumare, količina po želji
In še:
(za 1000 ml tekočine, ki zadošča za približno tri 750 ml napolnjene kozarce kumar)
- 250 ml kisa za vlaganje
- 750 ml vode
- 20 zrnc koriandra
- 20 zrnc celega črnega popra
- 3 listi lovorja
- sol po okusu, jaz sem uporabila 15 do 20 g soli, to je ena žlica
Postopek za pripravo hladno vloženih solatnih kumar
Kumare dobro operemo in izberemo takšne, ki še niso popolnoma zrele in so še zelene tako, da jih ni potrebno lupiti.
Kumaram na obeh straneh odrežemo konice, saj se velikokrat v njih nahaja grenčica, ki nam lahko pokvari značilen nežen okus kumar.
Kumare narežemo na rezine debeline dva do tri milimetre.
Narezane kumare naložimo v pripravljene čiste kozarce.
V loncu skuhamo kis za vlaganje v razmerju 1 : 3, to je en del kisa za vlaganje in tri dele vode, kateremu dodamo začimbe.
Količina kisa, ki ga bomo pripravili, je odvisna od količine vloženih kumar, za en liter razredčenega kisa, ki zadošča približno za tri kozarce po 750 ml, damo približno po dvajset zrncev črnega popra, koriandra in tri liste lovorja, ne pozabimo soliti po okusu. Mešanico kisa zavremo in pustimo vreti dve do tri minute, nato lonec odstavimo iz štedilnika in počakamo, da se kis ohladi.
Ko je kis ohlajen, z njim prelijemo kumare, ki smo jih naložili v kozarce, vsakemu kozarcu dodamo po nekaj zrncev popra in koriandra. Kis natočimo do vrha kozarca, da so narezane kumare pokrite. Kis ki nam ostane, shranimo in ga uporabimo pri ponovni, kasnejši pripravi kumar.
Preden zapremo kozarce, počakamo eno do dve minuti, da se prepričamo, da se je kis razlil po celem kozarcu in po potrebi kis dolijemo, to je posebno važno, če kumare naložimo na tesno v kozarcu. Kozarce opremimo z etiketo s podatkom o vsebini in času shranka, tako vložene kumare imajo rok uporabnosti najmanj eno leto. Kozarce z vloženimi kumarami shranimo v temnem, neogrevanem prostoru.
Kako so lepi napolnjeni kozarci in kako so vložene kumare dobre, pa boste ugotovili, ko jih boste poizkusili. Lučka Glaser
Kumare lahko shranite tudi po spodaj navedenih receptih:
- Vložene naribane ( solatne ) kumarice.
- Solatne kumarice za ozimnico.
- Kumare narezane v kisu.
- Hladno vložene kumarice v kisu.