Šparglji v solati
Šparglji v solati so poslastica, ki jo pripravimo v času, ko je sezona špargljev v polni rasti in nimamo več ideje kako bi jih še lahko pripravili. Poznamo dve vrste špargljev; zelene in bele. Zelene ločimo še na gojene in divje. Z belimi je med rastjo veliko več dela, saj jih moramo med rastjo pokrivati (zasipavati) z zemljo, da svetloba ne sproži procesa ozelenitve (fotosinteze). Zelenih špargljev ne zasipavamo. Divje šparglje pa lahko nabiramo v naravi, še posebno na Primorskem, toda divji šparglji so dosti tanjši in v kulinariki bolj cenjeni, na tržišču pa tudi dražji. Veliko ljudi pozna šparglje tudi pod imenom beluši (ime velja predvsem za bele šparglje).
Šparglji imajo zaradi svoje sestave nežen, nevtralni okus in spadajo med nizkokalorične pridelke, saj 100 g špargljevih poganjkov vsebuje le okoli 20 kcal, vsebujejo pa veliko vitamina K, folne kisline ter železa.
Pripomočki za pripravo špargljev v solati
- deska za rezanje
- nož
- ožemalec citrusov
- posoda za pranje
- lonec s pokrovko
- penovka
- kuhinjske klešče
- štedilnik
- cedilo
- krožnik
Sestavine za pripravo špargljev v solati
Za dve osebi:
- 500 g špargljev
- 3 žlice deviškega oljčnega olja
- 100 g fitaki sira
- 1 limona
- sol po okusu
- rezine paprike za dekoracijo
Postopek priprave špargljev v solati
Šparglje najprej preberemo in olupimo spodnji, oleseneli del ali pa ga odstranimo tako, da špargelj upognemo in se bo prelomil na stičišču olesenelega in mehkega zelenega dela. Šparglje tudi prerežemo na primerno dolžino. Dolžina špargljev naj bo 8 do 11 cm in naj bodo približno enako dolgi za lažje kuhanje.
Olupljeni in oleseneli del shranimo saj ta del špargljev lahko tudi kasneje koristno uporabimo za čaj ali osnovo za juho.
Pripravljene šparglje hitro operemo.
Nato jih pokončno naložimo v lonec, ki naj bo napolnjen, da se šparglji ne prevrnejo, višina lonca mora biti primerna dolžini špargljev, da med kuhanjem lonec lahko pokrijemo, dolijemo vodo do 1/2 špargljev jih posolimo in kuhamo v pokritem loncu na zmernem ognju 5 – 8 minut.
Kuhane šparglje previdno preložimo na cedilo, da se ohladijo in odcedijo, tekočino od kuhanja špargljev shranimo za jušno osnovo, saj vsebuje veliko mineralov in vitaminov.
Pripravimo ostale sestavine, ki jih bomo potrebovali za pripravo solate,
Šparglje preložimo na krožnik, dodamo ekstra deviško olje,ki ga samo prelijemo čez šparglje in dodamo še fitaki sir, ki ga lahko kar nadrobimo po špargljih in namesto kisa uporabimo limono oziroma njen sok, ki ga prav tako pokapljamo čez šparglje in fitaki sir. Za dekoracijo lahko dodamo še rezine paprike, če želite. Solata je pripravljena.
Ni samo lepo na oko, je tudi okusno in koristno za telo. Lučka Glaser
Zraven solate iz špargljev pa priporočam: