Svinjsko salo
Print Friendly, PDF & Email

Svinjsko salo je pripravek, ki si ga pripravimo v jesensko zimskem času ob kolinah, da se od svinje vse koristno uporabi. Salo se imenuje maščoba, ki jo ima rejena svinja v trebušni votlini in je bolj nežna, snežno bele barve, nevtralnega okusa in brez vonja, zato je primerna za sladice. Topljeno svinsko salo se uporablja, kot nadomestilo masla ali margarine v kulinariki,  s stopljenim salom lahko pripravljamo znamenite salove žepke ali salove rogljičke z marmelado. Svinjsko salo se uporablja za raznolika peciva, piškote, listnato testo, v testu za pite in dodajamo ga namesto ostalih maščob v kruh. Nekoč so uporabljali salo za cvrtje mesa ( ocvrta piščančja bedra, koleraba po dunajsko).

Svinjsko salo se uporablja tudi v kozmetiki, za pripravo različnih krem in mila za nego telesa. Svinskega sala, ki ga uporabljamo v kozmetiki, ne solimo in ga ločimo od tistega, ki je namenjen v kulinariki.

Ocvirke, ki pa nastanejo ob pripravi svinjskega sala lahko uporabimo v kulinariki za peko ocvirkove potice, pogač, za zabelo enolončnic …

Opomba avtorice

Svinjsko salo ali svinjska mast?

Gre za dva različna izdelka. Salo je sicer res da ene vrste mast, vendar je bolj nežno, belo, brez vonja in pripravljeno s pravilnim postopkom, torej tako, da da salo topimo počasi in ga ne pražimo, dobimo maščobo, ki se imenuje salo. Uporabno je za nadomestilo masla, margarine ali olja.

Pripomočki za pripravo svinjskega sala:

  • deska za rezanje
  • nož
  • mesoreznica
  • lonec
  • skleda
  • merica za vodo
  • kuhalnica
  • zajemalka
  • cedilo
  • lij
  • štedilnik
  • kozarci za vlaganje s pokrovom
  • etikete in pisalo

Sestavine za pripravo svinjskega sala:

  • svinjsko salo, količina odvisna od velikosti prašiča ali naše potrebe
  • voda; toliko, da je pokrito dno lonca
  • sol po okusu

Postopek za pripravo svinjskega sala:

Svinsko salo narežemo na za mesoreznico primerne kose.

Na mesoreznici ga zmeljemo, če mesoreznice nimamo, si lahko pomagamo tako, da ga zrežemo z nožem čimbolj na drobno.

V primerno velik lonec stresemo mleto ali narezano svinjski salo, dolijemo vodo (toliko, da je pokrito dno), solimo po okusu in na zmernem ognju začnemo segrevati lonec, ki je napolnjen s svinskim salom. Med segrevanjem moramo stalno mešati, da se salo počasi topi in se koščki ne pričnejo cvreti v loncu. Če svinjsko salo cvremo na preveliki temperaturi, se bo cvrlo in ne bo več nevtralnega okusa, okus bo takšen, kakor pri klasični svinjski masti z ocvirki.

Ko se svinsko salo stopi in pričnejo koščki lepo rumeneti, se je salo dovolj stopilo, tedaj posodo odmaknemo iz štedilnika in pričnemo z zajemalko in kovinskem cedilom tekoče salo precejati v  kozarec. Če opazimo, da je salo motno, je premalo stopljeno in ga moramo še malo toplotno segrevati. Ko v posodi ostanejo ocvirki in malo sala, še malo prepečemo in pazimo, da ocvirki preveč ne potemnijo.

Predhodno pripravimo čiste kozarce in pokrovčke za vlaganje, s pomočjo zajemalke in lija napolnimo kozarce do vrha, kozarce ni potrebno segrevati, če jih polnimo na kovinski podlagi, drugače pa si pomagamo z žličko, ki jo damo v kozarec, ko pa kozarec napolnimo, žličko odstranimo in še vročo vsebino zapremo. Tako kozarec pri polnjenju ne bo počil.

Stopljene ocvirke od sala naložimo v kozarec in jih zalijemo s tekočim segretim salom.

Kozarce ali posodo opremite z etiketo s podatkom o vsebini in času shranka. Svinjsko salo in ocvirke lahko shranite tudi v posodo za mast, ki ima pokrov ali pa v lonec in pokrijete s pokrovko. Posodo ali kozarce postavite v hladen in temen prostor. Uporabnost shranka je najmanj 1 leto ob pravilni hrambi.

Uporabljajte topljeno salo v kulinariki in kozmetiki in ugotovili boste dobre lastnosti tega shranka. Lučka Glaser

Vabim vas, da si ogledate recept:

Ocena:
Skupaj: 17 Povprečno: 4.8]

Glaser Lučka

Nabiram zelišča in in gozdne sadeže, vrtnarim in vse koristno uporabim v kulinariki. Napisala vam bom tudi sezonsko uporabo rastlin.

Dodaj odgovor