Sataraš
Sataraš je shranek, ki si ga pripravimo za kasnejšo uporabo, saj si z tako pripravljeno zelenjavo popestrimo vsakdanji jedilnik. Sataraš je enkraten v kombinaciji z jajčki, rižem, testeninami, … Lahko pa ga uporabimo kot dodatek k raznim enolončnicam. Pravi okus sataraša pa okusimo, če uporabljamo hladnega, saj med segrevanjem izgubi del pravega vonja in okusa po sestavinah.
Pripomočki za pripravo sataraša:
- posoda za pranje
- cedilo
- deska za rezanje
- nož
- posoda za narezano čebulo
- merica za tekočino
- tehtnica
- lonec
- lonec za paradižnik
- posoda za hladno vodo
- kuhalnica
- posoda za papriko
- lij
- štedilnik
- kozarci za vlaganje s pokrovčki
- etikete, pisalo
- brisača za pokrivanje kozarcev
Sestavine za pripravo sataraša
Za sedem kozarcev po 500 ml:
- 1000 g paradižnika
- 1000 g paprike (rdeče in rumene)
- 200 g čebule
- 100 ml olja sončničnega
- 1 žlička soli
Postopek priprave sataraša:
Paradižnik dobro operemo, ga na vrhu zarežemo kot prikazuje slika in ga olupimo. Da bo lupljenje paradižnik lažje, si pomagamo tako, da v loncu zavremo vodo in v vrelo vodo damo zarezane paradižnike za 30 sekund, nato jih za 30 sekund prestavimo v mrzlo vodo in lupljenje paradižnika je zelo enostavno.
Paradižnik razrežemo na drobno in ga damo v cedilo, da sok paradižnika odteče. Priporočam, da sok, ki je poln vitaminov in mineralov enostavno popijemo.
Čebulo narežemo na drobno, pripravimo olje in sol, v lonec damo olje, čebulo in sol in pražimo toliko časa, da čebula rahlo zarumeni.
Papriko operemo jo očistimo, odstranimo pecelj in semena in jo narezano na rezance, dodamo v lonec k čebuli, ki je rahlo porumenela, papriko dušimo toliko časa, da se zmehča, to je približno 10 minut.
Ko se je paprika zmehčala, dodamo na drobno narezan paradižnik in ponovno dušimo 10 – 15 minut.
Vrelo maso sataraša polnimo v čiste kozarce in jih takoj zapremo s čistimi, nepoškodovanimi pokrovčki. Zaprte kozarce za nekaj minut obrnemo na pokrovček.
Priporočljivo je, da kozarce pred polnjenjem segrejemo v pečici na 40°C, če pa so kozarci hladni, jih polnimo na kovinski podlagi, da nam ne počijo.
Pravilno obrnjene kozarce pokrijemo z brisačo, da se počasi ohlajajo. Ko so ohlajeni, jih opremimo z etiketo s podatkom o vsebini in času shranka. Kozarce shranimo v neogrevan prostor, njihova vsebina je uporabna najmanj eno leto. Ko kozarec odpremo, ga moramo shraniti v hladilniku.
Zimo si skrajšamo tako, da si pripravimo shranke, ki nas spominjajo na poletje in jesen. Lučka Glaser
Vabim vas, da pogledate še recept: sataraš za ozimnico.