Stročji fižol za ozimnico
Stročji fižol za ozimnico, je okusen in hranljiv shranek, ki ga uporabimo v kasnejšem obdobju, ko stročjega fižola ni več na vrtu. Z njim lahko popestrimo juhe, solate, enolončnice, omake, iz njega naredimo zloženke raznih nadevov, ga zabelimo z ocvirki, postrežemo kot prilogo … Stročji fižol tako zaradi nežnega okusa lahko uporabimo v različnih jedeh in z njim obogatimo kakovost jedi in okusa, ki jo pripravimo z dodanim stročjim fižolom.
Zaradi bogastva nukleinskih kislin in beljakovin spada fižol med najuspešnejša pomlajevalna sredstva za naše telo. Vsebuje pa tudi vitamina C in različne vitamine B, ter veliko železa, kalcija, kalija in mikroelementa mangana, ki spodbuja rast zdravih las. 100 g stročjega fižola vsebuje samo 35 kalorij. Zaradi velike vsebnosti vlaknin učinkuje na črevesje, da uravnava prebavo in veže strupe in maščobe nase, da jih izločimo.
Pripomočki za shranjevanje stročjega fižola za ozimnico:
- košara, večja skleda ali vedro za nabiranje
- nož
- skleda
- cedilo
- lonec s pokrovko
- žlica
- tehtnica
- vrečke za živila
- nalepke
- vodoodporno pisalo
- štedilnik
- zamrzovalnik
Sestavine za shranjevanje stročjega fižola za ozimnico
Na 1 kilogram fižola:
- 1 kg stročjega fižola
- 1500 ml vode za blanširanje
- 30 g soli ali 1 jušna žlica
- voda za pranje in šokiranje fižola po potrebi
Postopek shranjevanja stročjega fižola za ozimnico:
Mlad, nežen stročji fižol naberemo ali kupimo, največkrat je skoraj brez nadležnih nitk, vendar mu moramo odrezati pecelj in koničasti vrh, da morebitne nitke odstranimo, kakor prikazuje fotografija. Že med odstranjevanjem peclja in vrha narežemo stročji fižol na 3 do 4 cm dolge koščke, da ga potem lažje uporabimo. Dolg naj bo toliko, da ga lahko nesemo na žlici v usta, saj ga bomo dajali v juhe, enolončnice … Istočasno odstranimo vse liste in ostale večje smeti.
Fižol nato operemo, tolikokrat, da je čist. Operemo ga tako, da ga zalijemo z vodo, premešamo in poberemo iz vode in ga damo na cedilo, to ponavljamo toliko časa, da je čist. Na koncu ga naložimo na cedilo, da se odteče odvečna voda.
Še preden smo pričeli prati stročji fižol, pristavimo posodo z vodo za blanširanje, ki smo jo pokrili, da voda v njej hitreje zavre in tako privarčujemo še malo energije in tudi pare ne bo toliko v kuhinji. Ko voda zavre, jo solimo in takoj vanjo stresemo stročji fižol in ga pustimo vreti na zmerni temperaturi 10 do 15 minut, odvisno od sorte in starosti stročjega fižola, da spremeni barvo in je še rahlo trd.
Blanširanje je postopek, kjer zelenjavo potopimo v vročo ali vrelo vodo in potem na hitro v hladno. Od zelenjave je odvisen čas, kako dolgo mora biti v vroči vodi ali se kuhati.
Po 10 minutah stročji fižol odcedimo in zalijemo v skledi z mrzlo vodo, da se na hitro ohladi, ostane žive barve in v fižolu ostane več koristnih sestavin, ker ni predolgo vroč.
Ohlajen stročji fižol odtehtamo za uporabo enega kosila in naložimo v vrečke, na vrečke napišemo, kaj vrečka vsebuje, datum in težo shranka, pripravljen stročji fižol damo hitro v zamrzovalnik ali zamrzovalno skrinjo, da zamrzne in tam počaka, ko ga bomo uporabili.
Želim vam veliko domačih shrankov, Lučka Glaser.