Pehtranova potica
Pred vami je recept za pehtranovo potico, katere testo je rahlo in mehko,skorjica rahlo hrustljava, pehtranov nadev pa ravno prav sočen. Nikar se ne bojte priprave potice. Nadvse enostavno je, le strah dajte na stran in verjemite, da vam bo pehtranova potica prav lepo uspela. Le pogumno, vaja dela mojstra. Nič hudega, če vaša potica ni popolnega videza. Okus domače potica pretehta vse.
Naj tudi vaš dom preplavi prijeten vonj po pravkar pečeni pehtranovi potici …
Pripomočki za pripravo pehtranove potice:
- skleda za mesenje in vzhajanje testa
- skodelica za pripravo kvasca
- 2 x plastična skleda
- čopič za mazanje
- kuhinjska krpa (naj ne bo oprana z mehčalcem)
- kuhinjska tehtnica
- merilnik tekočin
- lopatka za mešanje ali kuhalnica
- ribežen
- čajna žlička
- valjar
- nož
- kozica
- mikser z nastavkom za stepanje
- pekač za potico (najboljši je glinen) premera 33 cm
- pečica
- 1 list papirja za peko
Sestavine za pripravo pehtranove potice
Za testo:
- 600 g bele gladke moke
- 1/2 čajne žličke soli
- 30 g kvasa
- 4 rumenjaki
- 50 g sladkorja
- 3 dl toplega mleka (ne vročega!)
- 50 g masla
- 1 zavitek vaniljevega sladkorja z aromo burbonske vanilje (lahko tudi navaden)
- limonina lupina 1 bio limone
- 1 beljak za premaz
Za pehtranov nadev:
- 120 g masla
- 180 g drobtin
- 360 g kisle smetane
- 4 beljaki
- 100 g sladkorja
- 14 g posušenega, drobljenega pehtrana oz. količina po okusu (še bolje svež, lahko tudi zamrznjen)
Postopek priprave pehtranove potice:
Najprej pripravimo kvašeno testo za potico. Predlagam, da si pripravite vse potrebne sestavine. Nato pa v skodelico nadrobite kvas, dodajte malo sladkorja in zalijte z nekaj mleka, ki ga vzamete od celote. Premešajte, povrhu pa posujte malo moke, ki jo prav tako odvzamete od celote. In pustite, da kvas začne delovati. Ta proces traja nekje 5-10 minut.
Nato v skledo, v kateri boste pripravili testo, vsujete moko, dodate sol in maslo (narezano na koščke). Vse skupaj dobro premešajte, da dobite nekakšno kašo.
Sedaj dodajte še vse ostale sestavine in kvas, ki je medtem že vzhajal.
Z rokami začnite oblikovati testo, ko testo začne dobivati obliko kepe, ga iz sklede dajte na rahlo pomokano delovno površino in z rokami dobro zgnetite testo za pehtranovo potico. Testo mora biti gladko, lepo in se ne sme prijemati na podlago ali roke. Dobro ga zgnetite. Skledo na rahlo pomokajte in vanjo denite pravkar zgneteno kvašeno testo za potico in ga narahlo pomokajte še po vrhu. Pokrijte s kuhinjsko krpo in pustite testo vzhajati v mirnem kotu kuhinje (ne ob radiatorju). Testo za pehtranovo potico naj vzhaja 2 uri.
Potem, ko je testo vzhajalo, pripravite pehtranov nadev. Najprej v kozici stopite maslo. Pazite, da se vam ne zažge.
Ko je maslo stopljeno, ga odstavite in pustite, da se malenkost ohladi. Sedaj v plastični posodi stepite beljake v trden sneg.
V drugi skledi pa skupaj zmešajte drobtine, kislo smetano in sladkor. Dobili boste gosto zmes.
Tej zmesi postopoma dodajajte sneg iz beljakov in ga nežno vmešajte v zmes.
Sedaj pripravite delovno površino (sama jo pogrnem z bombažno rjuho, ki jo imam za ta namen) in vzamite vzhajano testo.
Testo kipnite na pomokano površino in ga razvaljajte na približno 1 cm debelo. Testo namažite s stopljenim maslom, ki se je že malenkost ohladilo.
Sedaj čez testo namažite nadev iz drobtin, kisle smetane, sladkorja in snega iz beljakov. Čim bolj enakomerno.
Čez nadev pa posujte še pehtran.
Sedaj potico trdno zvijte.
S pomočjo noža izmerite koliko testa potrebujete, odrežite, če je to potrebno in potico prenesite v pekač. Konca dobro stisnite skupaj.
Če vam ostane manjši konec potice, ga denite v manjši pekač, da boste spekli še ta konček potice. 🙂
Pekač s potico ppokrijte s krpo in ga pustite, da ponovno vzhaja 2 uri. Zopet – vzhaja naj na mirnem, toplem kotičku kuhinje, a ne ob radiatorju. Ko pretečeta dve uri, vklopimo električno pečico in jo priklopimo na 200 °C (ventilacijska pečica).
Sedaj vzhajano pehtranovo potico nekajkrat prebodite z noževo konico in potico s pomočjo čopiča premažite z beljakom (rumenjak, ki vam bo ostal, lahko porabite za linške rezine z orehi).
Pekač s pehtranovo potico potisnete v pečico, katere temperaturo sedaj zmanjšate na 180 °C (ventilacijska pečica). Potica naj se peče 1 uro. Po približno 30 minutah bo skorja pehtranove potice že dovolj zapečena (naj bo zlato rjave barve), zato dajte čez pekač papir za peko. Tako se bo potica še vedno pekla, a se na vrhu en bo zažgala. Hkrati pa temperaturo pečice zmanjšajte na 160 °C (ventilacijska pečica).
Ko je potica pečena, jo skupaj s pekačem vzamite iz pečice in jo še vročo s pomočjo čopiča premažite z vodo, nato pa pokrijte z kuhinjsko krpo in pustite potico, da se popolnoma ohladi.
Ko je pehtranova potica ohlajena, jo vzemite iz pekača in jo položite na desko ali katero drugo površino. Pehtranovo potico na poljubne rezine razrežemo naslednji dan (če jo režemo naslednji dan, se potica lepše reže). Po želji jo lahko posujete še s sladkorjem v prahu.
Uživajte v zlato rjavo zapečeni pehtranovi potici, katere skorjica je ravno prav hrustljava, sredica pa mehka, rahla in sočna ter odličnega okusa po pehtranu.