Doma narejen plastelin
Bliža se čas obdarovanja, kot prvi Miklavž, nato božič in na koncu še novo leto, in pojavljajo se vprašanja kot so: Kaj bomo kupili otrokom? S čim lahko razveselimo naše najmlajše in najbolj navihane družinske člane? In podobna vprašanja …
Zakaj pa jim darila ne bi sami naredili? Idealno darilo je plastelin domače izdelave, saj z njim spodbujamo otrokovo kreativnost, iz njega lahko naredi kar mu srce poželi, poleg tega pa ni strahu, da bi mu škodil v primeru, da ga poje, saj vemo iz katerih sestavin plastelin je (moke, vode, olja, jedilne barve …).
Pripomočki za pripravo plastelina
- kozica in kuhalnica
- deska ali pult
- posoda za shranjevanje
Sestavine za pripravo plastelina
- 135 g moke
- 50 g koruznega škroba
- 100 g fino mlete soli
- 2 jušni žlici olja
- 250 ml vode
- 1/2 vrečke vinskega kamna
- jedilne barve po želji
Postopek za pripravo plastelina
Prvi korak je iz drobno mlete soli narediti super fino mleto sol zato, da bo naš plastelin bol mehak. To naredimo tako, da sol zmeljemo v mlinčku ali v sekljalniku.
V kozico s premazom proti prijemanju stresemo moko, koruzni škrob, super fino mleto sol in ½ vrečke vinskega kamna, če ga nimate, bo tudi pol vrečke pecilnega praška prav prišlo. S kuhalnico dobro premešamo sestavine.
Postopoma in med konstantnim mešanjem prilijemo vodo tako, da ne dobimo grudic, dokler ne dobimo mehke in gladke zmesi.
Na zadnje primešamo še olje in jedilno barvo, po želji lahko v zmes primešamo tudi kako kapljico naravne arome, da bo plastelin prijetnega vonja. Uporabimo lahko barve v prahu, pasti ali gelu.
Kozico z dobljeno zmesjo postavimo na štedilnik, kuhamo na srednjem ognju par minut in pri tem konstantno mešamo. Večina vode mora izhlapeti, drugače bomo dobili zelo lepljiv plastelin, s katerim se ne bo užitek igrati. Paziti pa moramo, da ga ne zažgemo zato ga ne smemo puščati samega na štedilniku. Kuhamo, dokler se zmes ne poveže in začne stikati s sten.
Plastelin je kuhan, ko ga postane težko mešati in odstopa od stene.
Dobljen plastelin moramo še malo pregnesti na deski in že je pripravljen. Preden se lotimo mesiti plastelin lahko počakamo par minut, da se malo ohladi tako, da nas ne bodo roke pekle.
Hranimo ga do 3 mesce, zaprtega v steklenih kozarcih, plastičnih posodah ali vrečkah za shranjevanje živil.
Tako, sedaj pa le z veseljem na delo!