Kako pripravimo orado na žaru?
Orada, kraljica Jadrana. Orada na žaru je ena najokusnejši rib, če je le pravilno pripravljena. 😉
Orada na žaru – pripomočki:
- žar
- krožnik
- vilica
- široka kovinska lopatica
- skodelica
- oster nož
- kuhinjske brisačke
- žlička
Orada na žaru – sestavine:
- porcijska orada (poljubno število)
- olje za pečenje
- peteršilj
- česen
- sol
- olivno olje
- tekoča voda
Nasvet: kako pripravimo orado na žaru?
Za pripravo orade na žaru ni nujno potrebno, da ste kuharski mojster, potrebujete le delujoč žar in malo spretnosti 🙂 Orada bo najboljša, če bo čimbolj sveža. To lahko preverimo tako, da pogledamo njene oči, bolj kot so bistre in napete, bolj je riba sveža, ter po škrgah, ki morajo biti rožnato – rdečkaste.
Čiščenje orade na žaru:
Potrebovali bomo oster nož, ter tekočo vodo. Na trebuhu, pred predrepno plavutjo, boste opazli zadnjično odprtino. Z ostrim nožem zarežemo, od odprtine do njene glave, pazimo da ne zarežemo pregloboko, saj ji tako lahko predremo žolč, česar pa ne želimo, saj bo tako orada, grenkejšega okusa. V notranjosti, so notranji organi ribe, previdno jih v celoti potegnemo ven in ribo operemo pod tekočo vodo.
Po želji, lahko orado tudi zluskamo, tako da s hrbtno stranjo noža, drgnemo proti luskam. Pri tem ne potrebujemo posebnega pritiska, luske precej hitro odpadejo. Po luskanju, ribo spet operemo pod tekočo vodo.
Če je vaša orada sveža, ne potrebuje posebnih začimb. Lahko pa jo vseeno napolnite z žličko tržaške omake, ki jo naredite tako, da v skodelici, skupaj zmešate nasekljan peteršilj in česen, ter čezenj prilijete par žlic olivnega olja, in dodate pol žličke soli.
Peka orade na žaru:
Orada je pripravljena za peko na žaru. Žar naj bo dovolj vroč in na njem, naj ne primanjkuje olja za pečenje. Predenj jo pečemo, jo s kuhinjskimi brisačkami, rahlo obrišemo po vrhu, če je njena koža suha, imamo manj možnosti, da se strga. Ko bomo orado položili na žar, naj ima na tisto stran, kjer je njen hrbet, prostora za še eno njeno širino.
Orado pečemo na vsaki strani, 5-10 minut, odvisno od debeline njenega hrbta. Obračamo jo vedno čez hrbet, tako da si pomagamo z vilico in široko kovinsko lopatico.
Če je že pečena lahko preverimo tako, da z vilico potegnemo za hrbtno plavut, če se lepo vda in pade iz ribe, pomeni, da je ta pečena. Za vsak slučaj, pa jo še prebodemo, na najdebelejšemu delu hrbta z vilico in ko na vilici, več ne čutimo upora, ko ta lepo drsi čez meso, je orada pečena.
Na koncu, preverimo le še, če je spodnja stran tudi lepo zapečena.
Nom nom in dober tek! 😉
-Balubah