Čokoladna fontana, ki se kar topi v ustih
Čokolada je ena tistih sestavin, ki nam zagotovo prebudi brbončice v ustih. Če pa združimo stopljeno toplo čokolado v kombinacijo s toplim biskvitom … to je pa zadetek v polno! Preizkusite tudi sami ta zelo enostaven recept s sestavinami, ki jih imate najbrž že kar doma.
Čokoladna fontana – pripomočki:
- dve kozici enake velikosti
- plastična lopatka
- večja plastična posoda
- ročni mešalec
- peki papir
- podolgovat pekač 10×35 cm
- štedilnik
- pečica
- dresirna vrečka (po želji)
Čokoladna fontana – sestavine:
- 200 g masla
- 200 g jedilne čokolade
- 4 jajca
- 150 g sladkorja
- 100 g moke
- stepena smetana (za dekoracijo s pomočjo dresirne vrečke)
Čokoladna fontana – postopek:
Vzemite obe kozici enake velikosti. V eno nalijete vodo do polovice, drugo pa prazno postavite nadnjo. Postavite na ogenj in, ko voda zavre ga zmanjšajte. Že takoj narežite maslo na koščke in počakajte, da se malenkost stopi. Temu dodajte čokolado v kosih in občasno premešajte z lopatko. Nič ne bo narobe, če namesto jedilne čokolade uporabite čokolado v prahu.
Ko se čokolada stopi v gladko maso, kozico odstavite in počakajte vsaj 10 min, da se ohladi.
V večji plastični posodi razbijte 4 jajca, ter jih skupaj s sladkorjem penasto vmešajte z ročnim mešalcem. Masa jajc in sladkorja za čokoladno fontano mora biti videti tako, kot prikazuje spodnja slika.
Stopljena čokolada je pri tem koraku že dovolj ohlajena. Sprva jo v tankem curku vmešavajte k masi iz jajc in sladkorja, da ne bi jajca slučajno zakrknila. S plastično lopatko poberite vso stopljeno čokolado s kozice, ter ponovno mešajte z ročnim mešalcem.
Novo nastali masi vmešavajte moko tako, da jo dodajate malo po malo.
Sedaj že končujemo maso za čokoladno fontano. Končna masa zgleda tako, kot prikazuje spodnja slika.
Pečico prižgemo na 180°C (pečenje “zgoraj – spodaj”). Pekač malenkost namastimo s preostalim maslom, ter ga oblepimo s peki papirjem. Vanj vlijemo vso maso tako, da si pomagamo s plastično lopatko.
Pečenje take sladice je malo bolj delikatno. Ne smemo je prepeči, saj bo tako nastal navaden čokoladni biskvit.
Bistvo čokoladne fontane je, da notranjost ostane tekoča in tu vsaka minuta šteje.
Najbolje, da pečete 20 minut ter nato pozorno spremljate vsako naslednjo minuto. Maso sproti preverjajte tako, da z roko pekač malenkost pretresete – če se masa še premika, morate čokoladno fontano še peči. Preverjajte tudi z zobotrebcem tako, da ga zapičite na sredino mase. Ko ga izvlečete mora biti še malenkost moker od mase.
Na žalost je vsaka pečica drugačna in morate najti pravi čas za svojo. Morda boste zato morali narediti nekaj testnih čokoladnih fontan. Vsekakor pa je pravi čas nekje med 20 in 25 minut. Končni izdelek zgleda pa takole:
Pečena čokoladna fontana naj v pekaču počiva in se hladi vsaj 3 ure preden jo postrežete. Če bi jo želeli takoj postreči vam bo tekoča čokolada “tekla v potokih” in čokoladne fontane ne boste mogli lepo postreči na krožnik. Odrezanim kosom čokoladne fontane dodajte še stepeno smetano (pomagajte si z dresirno vrečko), ni pa obvezna.
Naj vam tekne vsa ta fina tekoča čokolada.