Bučkini polpeti s tuno in fižolom
Uporaba bučk v kulinariki je pametna domislica, saj je bučke preprosto vzgojiti na domačem vrtu, imajo le malo kalorij in veliko vitaminov, njihova uporabnost pa je skorajda brezmejna. Bučke lahko kombiniramo tako s slanimi kot s sladkimi dodatki. Tokrat sem bučkam dodala tuno in fižol, ter pripravila malo drugačno kosilo, primerno za vse, ki imajo radi bolj zelenjavno in brezmesno obarvane jedi. Pripravila sem namreč bučkine polpete s tuno in fižolom. Bolj zdravo različico polpetov pripravimo v pečici, lahko pa jih tudi ocvremo v olju.
Bučkini polpeti s tuno in fižolom – pripomočki:
- nož in deska
- ribežen
- cedilo
- skleda
- žlica
- žlička
- vilice
- tehtnica
- pekač
- papir za peko
Bučkini polpeti s tuno in fižolom – sestavine:
za 2 osebi (7 – 8 polpetov)
- 600 g bučk (tehtane cele in neolupljene bučke)
- 1 jajce
- 1 majhna konzerva tune (80 g)
- 3 žlice fižola
- 4 žlice drobtin
- 2 žlički bučnih semen
- sol in poper
- rožmarin
Bučkini polpeti s tuno in fižolom – postopek:
Eno večjo ali več manjših bučk olupimo in po potrebi odstranimo semena. Semena najlažje odstranimo s pomočjo žlice.
Bučke naribamo na ribežen z večjimi luknjami in solimo, ter premešamo.
Soljene bučke bodo spustile vodo, zato jih je najbolje naribati kar na cedilo in pustiti nekaj časa.
Tačas nasekljamo bučna semena. Po približno petnajstih minutah še z rokami iztisnemo odvečno tekočino iz bučk in jih predevamo v skledo. Dodamo tuno, od katere smo odlili tekočino. Dodamo še jajce, nasekljana bučna semena, poper in malo rožmarina. Soli ne dodajamo posebej, saj smo bučke že solili, nekoliko slana pa je tudi tuna.
K masi dodamo še fižol, ki ga lahko predhodno zmečkamo z vilicami. Uporabimo lahko fižol iz konzerve ali ga skuhamo sami.
Maso dobro premešamo z vilicami, da se vse sestavine med sabo dobro premešajo. Na koncu dodamo še približno štiri žlice krušnih drobtin. Količina drobtin, ki jih boste potrebovali, je odvisna od količine tekočine, ki je ostala v bučkah, velikosti jajca … zato boste morda potrebovali kakšno žlico drobtin več ali manj od predlaganega. Dobro primešamo še drobtine in pustimo vsaj petnajst minut, da se vse sestavine med sabo povežejo.
Nato, najlažje kar z rokami, oblikujemo polpete. Mase je za približno 7 – 8 polpetov.
Oblikovane polpete polagamo na pekač, obložen s papirjem za peko, nato pa pečemo približno pol ure, pri 200°C. Proti koncu lahko vključimo ventilacijo ali žar, da dobijo polpeti lepo rjavo barvo. Polpete lahko tudi ocvremo v olju, namesto peke v pečici.
Predlagam, da kar v pekaču zraven bučkinih polpetov, spečete še krompirček, ki bo idealna priloga, privarčevali pa boste tudi pri energiji za pripravo tega odličnega kosila.
Brbončice vam bodo hvaležne.